her yeli bu kulun kullu\u011funu C\u00e2m \u015eeyhine arz et \u015e\u00fcf\u00ee b\u00eey\u00e2 ki Syine \u015fSfist C\u00e2mr\u00e2

Her yeli bu kulun kulluğunu câm şeyhine arz et

This preview shows page 2 - 4 out of 5 pages.

her yeli, bu kulun kulluğunu Câm Şeyhi’ne arz et! Şüfî bîyâ ki Syine şSfist Câmrâ Tâ bingeri şefS-yı mey-i lacl-famfirS IV. Gönül elden gidiyor, ey gönül sahipleri. Allah için yardım edin. Yazıklar olsun, gizli dert, açığa çıkacak! Gemimiz oturmuş, hareketten kalmış. Ey muvafık rüzgâr, kalk, es. Belki aşina sevgili- nin yüzünü bir daha görürüz. Dostum, feleğin on günlük sevgisi masal- dan, hikâyeden ibarettir. Dostlara iyilik etmek için şu on günlük fırsatı ganimet bil! Bülbül dün gece gül ve şarap meclisinde “Sarhoşlar, uyanın... sabah şarabım getirin'' diye ne güzel de şakıdı... 90 . İskender’in asmam şarap kadehidir. Bir bak da sana D&ra saltanatının akıbetini gös- tersin.
Image of page 2
.HAFIZ DİVANI 5 Ey kerem ve ihsan sahibi, selâmettesin, sağ esensin. Buna şükret de yoksul biçareyi bir günceğiz olsun, sor, soruştur! İki cihanın da istirahati şu iki sözün tefsirinden ibarettir: Dostlara mürüvvet, düş- manlarla geçim! Bize iyi ad san kazanma civarına yol vermediler. Beğenmiyorsan takdiri değiştir! Zahidin “kötülüklerin aslı” dediği o üzüm suyu yok mu... bize kızoğlan kızlan öpmeden daha hoş, daha tatlı! 35. Elin daraldığı vakit, yoksulluğa düştüğün zaman içmeye, sarhoş olmaya çalış. Çünkü bu varlık kimyası, yoksulu Karun yapar. * Serkeşliğe kalkışma sakın. Avucunda
Image of page 3
Image of page 4

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 5 pages?

 • Fall '08
 • JOHNSON

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors