HAfIZ D\u0130VANI 419 4030 Dedim ki nokta gibi a\u015fk dairesinin nok tas\u0131na gel g\u00fcld\u00fc

Hafiz divani 419 4030 dedim ki nokta gibi aşk

This preview shows page 5 out of 5 pages.

HAfIZ DİVANI 419 4030. Dedim ki nokta gibi aşk dairesinin nok- tasına gel; güldü de dedi ki: Hafız, bu ne baş dönmesi ki? Çü serv eger bihırâmı demi be gulzâri Hored zi ğayret-ı rüy-i tu her guii harı CDLXXVIII. t Ey saki, bulut gölgesi, bahar, ırmak kı- yısı.. artık ben ne yapmam gerek, söylemeye- yim de gönül ehliysen sen söyle! Bu suretten birlik ve ihlâs kokusu gel- miyor; sofinin bulaşık hırkasını halis şarapla yıka. Dünya, aşağılık tabiatlıdır, keremine da- yanma.. ey dünyayı görmüş, anlamış tecrübeli kişi, aşağılık adamdan vefa ve sebat umma! Kulağını aç, bak, bülbül feryat ederek ne diyor: Hocam, tevfik gülünü kokla, ihmal etme! 4035. Eğer sevgilinin yüzünü görmek istiyorsan gönül aynasını cilala. Yoksa demirden, tunç- tan asla ne gül biter, ne nesrin! * Sana iki nasihat vereyim de dinle, yüz hazine elde et: Zevk ve işret kapısından gir, kimseyi, ayıplama peşinden koşup durma! * Bak, yine bahara eriştin, buna şükrane olarak iyilik fidanını dik, tevfik gülünü kok! Hafız'ımızdan riya kokusu geliyor dedin., aferin nefesine, ne de güzel koku aldın!
Image of page 5

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 5 pages?

 • Fall '08
 • JOHNSON

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors