Course Hero Logo

Day 4 before proceeding to the lesson make the

Course Hero uses AI to attempt to automatically extract content from documents to surface to you and others so you can study better, e.g., in search results, to enrich docs, and more. This preview shows page 9 - 12 out of 14 pages.

DAY 4Before proceeding to the lesson, make the learners recall the terms introduced in the previouslesson. Think of a creative formative assessment such as a hangman game or maybe Pinoy Henyoto refresh students’ memory on the newly introduced terms.Now, pretend that during the actual food sale, your group realizes that there is such a high demandfor your banana cue and that buyers can easily afford the selling price you have pegged. Somebusinesses will want to take advantage of this peak season and thus, increase the prices alreadypegged for their commodities. This is what we call the MARK-ON.MARK-ON = PEAK SELLING PRICE – REGULAR SELLING PRICE MO
= PS – SPS = Peak Selling PriceS = Regular Selling PriceHave the learners figure out a reasonable mark-on for their banana cue at this point.When the students have done so, ask for other reasons why a mark-on becomes an option for abusiness owner. The following reasons may be cited by the students:• a calamity has hit the source of a raw material or commodity therefore affecting its supply• seasonal demands (Christmas items, Valentines, etc.)• special occasion is being celebrated (commemorative, death anniversary, etc.)Examples:1. Manang Crising observes that market goers prefer to buy fish from her because there is anundersupply of meat in the market this season. She then decides to increase the price ofgalunggong by PHP10 per kilo. If the cost of galunggong is PHP90 per kilo with a 35% mark-up,what is its new selling price with the additional increase of PHP10? By how much is the rate of mark-up based on cost increased by adding PHP10 to the regular selling price of the galunggong?
2. Yvette’s Flower Shop imposes a 45% mark-up on flowers delivered to them for sale. During AllSaint’s Day, however, an additional mark-on of 25% of the regular selling price is added on.
Determine the unit price of 300 roses worth PhP15,000 delivered to Yvette’s Flower Shop during AllSaint’s Day. How much is the selling price of each rose during All Saint’s Day at this flower shop?
3. 1. Find the regular selling price and the cost price of memorabilia items being sold for PhP500 ifthe mark-up is set at a rate of 25% of the cost price with an approved 15% mark-on rate based onthe cost price included because of a special event.

Upload your study docs or become a

Course Hero member to access this document

Upload your study docs or become a

Course Hero member to access this document

End of preview. Want to read all 14 pages?

Upload your study docs or become a

Course Hero member to access this document

Term
Fall
Professor
nacat
Tags
Marketing, Sales, business owner, Aling Ana

Newly uploaded documents

Show More

  • Left Quote Icon

    Student Picture

  • Left Quote Icon

    Student Picture

  • Left Quote Icon

    Student Picture