Daha sonraki yıllarda steganografi görünmez

Info icon This preview shows pages 19–22. Sign up to view the full content.

Daha sonraki yıllarda steganografi, görünmez mürekkep, metin belgelerindeki harf frekanslarını kullanma, I. ve II. Dünya Savaşlarında kullanılan mors kodları gibi uygulamalarla karşımıza çıkmaktadır [Katzenbeisser ve Petitcolas, 2000]. Ancak, çarpıcı kullanımı ikinci dünya savaşında kendini göstermektedir. İkinci dünya savaşı esnasında, Alman casusların gizli bilgileri kimyevi bir madde ile beyaz bir mendile yazdıkları ortaya çıkartılmıştır. Casus, gizli mesaj içeren bu mendili daha önce belirlenen noktalarda çöpe atmakta; alıcı ise yine kimyevi maddeler kullanarak bu yazıyı okumaktadır 18
Image of page 19

Info icon This preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

Yine ikinci dünya savaşı döneminde Almanlar “mikrofilm” teknolojisi kullanarak “mikro noktalar” (microdot) kullanmıştırlar. Bu yöntemde A4 büyüklüğündeki herhangi bir belge veya çizim bir dizi işlem sonrasında daktilo yazısında kullanılan bir nokta kadar küçültülmektedirler. Bu yöntem kullanılarak masum içerikli bir sayfa düz metindeki i ve j harflerinin noktalarına oldukça büyük miktarda veri saklamak mümkün olmuştur. Aşağıda, ikinci dünya savaşında kullanılan bir steganografi örneği verilmiştir [Johnson ve Jajodia, 1998]. Apparently neutrals protest is thoroughly discounted and ignored. Isman hard hit. Blockade issue affects pretex for embargo on by-products, ejecting suets and vegetable oils .” Yukarıda verilen paragrafta her kelimenin ikinci harfleri yan yana getirildiğinde Pershing sails from NY June 1. ” Mesajı ortaya çıkmaktadır. Günümüzde sayısal (dijital) nesneler üzerinde steganografi uygulamaları yapılmaktadır ve gelişen teknoloji nedeniyle, verilerimizi korumak amacıyla son yıllarda sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Gizli veri, yine masum içeriğe sahip olan bir dizi dosyanın içinde saklanabilmektedir. Bunlardan en ilgi çekicileri, vermiş oldukları olanaklardan dolayı, resim, ses ve video dosyalarıdır. Benzer bir şekilde düz metin dosyaları, sabit disklerdeki kullanılmayan alanlar, IP (Internet Protocol) paketlerinin ileride kullanmak üzere ayrılmış bölümleri gizli verinin saklanması için kullanılabilmektedir. Html dosyaları, exe dosyaları vb. gibi dosyalar da içlerine veri saklamada kullanılabilmektedir. 19
Image of page 20
2.3 Steganografinin Alt Alanları Steganografi, Dilbilim Steganografi (Linguistic Steganography) ve Teknik Steganografi (Technical Steganography) olmak üzere kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır. Dilbilim Steganografi, taşıyıcı verinin text olduğu steganografi koludur. Burada değişiklik yapmanın çeşitli yolları vardır. Bunlardan bazıları şöyledir: Grafik kullanılarak yapılabilir, text’in yapısı değiştirilerek yapılabilir ya da amacı sadece veriyi saklamak olan yeni bir text yaratılabilir.
Image of page 21

Info icon This preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

Image of page 22
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.
 • Spring '18
 • traver laudon

{[ snackBarMessage ]}

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern