Ey b\u00fclb\u00fcl benimle yolda\u015f olmak niyetin deysen bana dost olmak hevesini

Ey bülbül benimle yoldaş olmak niyetin deysen bana

This preview shows page 3 - 5 out of 5 pages.

Ey bülbül, benimle yoldaş olmak niyetin- deysen, bana dost olmak hevesini güdüyorsan ağla, inle. İkimiz de âşıkız, işimiz ağlayıp in- leme. Sevgilinin saçlarından esip gelen rüzgâr- ların estiği yerde artık Tatar diyarındaki na- felerden bahsedüir mi? Şarabı sun da riya elbisesini boyayalım. Çünkü adımız ayık ama gurur kadehinin sar- hoşlarıyız. 250. Zülfüne tutulmayı düşünmek, her ham ki- şinin harcı değil. Zincirlere bağlanıp yürümek ayyarlık yoludur. Aşkı meydana getiren, gizli ve lâtif bir şeydir. Onun adı ne lâl dudaktır, ne yeni ter- lemiş bıyık ve sakal!
Image of page 3
HAFIZ DİVANI 31 Kişinin güzelliği gözle, saçla, yanakla, benle olmaz. Gönül elde etmede binlerce nükte var! * Hakikat kalenderleri, hünersiz kişinin giydiği atlas kaftanı yarım arpaya bile al- mazlar! Eşiğine ulaşmak müşkül. Evet, ululuk göküne çıkmak güç bir iş! 255. Seher çağı, gözünün vuslata işaret etti- ğini rüyada görüyorduk. Ne güzeldir uyanık- lıktan yeğ olan öyle bir uyku! Hafız, sevgilinin gönlünü ağlayıp inle- menle incitme... yeter artık. Ebedî kurtuluş», kimseyi incitmemededir. Bina! buJbul eger bâ menet ser-i yârist Kî mâ du âşık-ı zârim-u kâr-ı mâ zârisi XXIX. Gerçi sevgilinin huzurunda hünerini ortaya koymak edepten dışarıdır, dilim hiç bir şey söylememekte: Fakat ağzım Arapça ile dolu! Peri yüzünü gizlemiş, şeytan güzellik sat- makta. Gözüm hayretten yandı, bu ne şaşıla-
Image of page 4
Image of page 5

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 5 pages?

 • Fall '08
 • JOHNSON

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors