604 h afiz d iv a n i Ah bir elime ge\u00e7seydi ayr\u00fc\u0131\u011f\u0131 \u00f6ld\u00fcr\u00fcr de kan diyeti

604 h afiz d iv a n i ah bir elime geçseydi

This preview shows page 5 out of 5 pages.

604 h afiz d iv a n i Ah bir elime geçseydi ayrüığı öldürür de kan diyeti olarak göz yaşlan sunardım. Nereye gideyim, ne yapayım» gönlümün ahvalini kime söyleyim ki ayrılıktan benim öcümü alsın, onun da lâyığını versin! Aynlığı, senin ayrılığına müptelâ edeyim de gözlerinden kanlar akıtayım! 4oo. Ben nendeyim, aynlık ve dert nerede? Ara- mızda ne münasebet var bilmem ki! Yoksa annem, beni aynlık için mi doğurmuş? Onun için Hafız gibi gece gündüz aşk dağıyle seher bülbüllerine karşı ayrılık nağ- melerini şakımaktayım ? Kesi mebsd çümen haste mubtelâ-yı firak Kicömr-i men heme bugzeşt der belâ-yı iirâk Lr Lvm. Aşk yolcularına kılavuz olarak aşk yeter; göz yaşlarımı yoluna sebil ettim. Şehitlerinin kanında gemiler yüzdüren bir sevgili, hiç bizim göz yaşı dalgalarımızı hesaba alır mı? Adımın kötüye çıkması ihtiyarımla değil ki. Başkalarını doğru yola hidayet eden beni aşka düşürdü, yolumu azdırdı! 405. Ya güzellerin yüzündeki ateşe varma» yahut Halil gibi ateşe atıl, geç! Ya maksadına erişemeyeceğini iyice anla» yahut da bu yola kılavuzsuz ayak atma.
Image of page 5

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 5 pages?

 • Fall '08
 • JOHNSON

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors