istirahat edebilir nas\u0131l zevk ve safaya dala bilirim \u00c7an y\u00fckleri ba\u011flay\u0131n diye

Istirahat edebilir nasıl zevk ve safaya dala bilirim

This preview shows page 4 - 5 out of 5 pages.

istirahat edebilir, nasıl zevk ve safaya dala- bilirim? Çan, yükleri bağlayın diye ferya- dedip durmakta. Kapkaranlık bir gece... dalga korkusu ve bu derece dehşetli bir girdap. Sahüde rahat rahat yolculuk edenler, halimizi nerden bile- cekler? Sevgilinin muradını gözetmeden kendi dileğime uyup yaptığım her iş, beni rusvay edip gitti; nihayet adım kötüye çıktı. Zaten
Image of page 4
2 HAFIZ DİVANİ meclislerde söylenip duran sır. nasıl olur da gizli kalır ki? Hafız, daimî bir huzura ermek, sevgiliye vâsıl olmak istiyorsan ondan gafil olma. Sev- diğine ulaşınca da aılık dünyayı bırak, âlemi terk et. Elâ-yâ evyuhesâki edir keJsen ve nâvilhâ Kicışk asan ntmud evvel velî uf tâ d müşkilhs II. Saki, kadehimizi şarabın nunyle parlat. Çalgıcı, sen de çal. Çünkü âlem tam istedi- ğimiz hale geldi, bize uydu. Ey şaraptan aldığımız lezzetten haberi olmayan! Biz, kadehte sevgilinin yüzünün ak- sini görmüşüz. ıo. Uzun boylu güzellerin işveleri, nazları, salına salma yürüyen selvi boylumuzun cilve- lerle gelişme kadar sürer. Gönlü aşkla diri olan asla ölmez. Biz de âşıkız, şu halde ebedîliğimiz âlem ceridesine kaydedilmiştir. Korkalım, hesap gününde şeyhin helâl ekmeği, bizim haram suyumuzdan fazla bir işe yaramayacak, ikisi de bir tutulacak! Ey rüzgâr, yolun dostların bahçesine uğ- rarsa sevgiliye selâmımızı arz et, sakın unut- ma ve tarafımızdan
Image of page 5

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 5 pages?

 • Fall '08
 • JOHNSON

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors