Big ten yes no yes 849 3645 4494 no 2112 6823 8935

  • Notes
  • AmbassadorBookCrocodile8329
  • 19
  • 100% (1) 1 out of 1 people found this document helpful

This preview shows page 8 - 13 out of 19 pages.

Big Ten Yes No Yes 849 3645 4494 No 2112 6823 8935 2,961 10,468 13,429 a. P(Neither) = 6823 .51 13,429 = b. P(Either) = 2961 4494 849 .05 13,429 13,429 13,429 + = c. P(Both) = 849 .06 13,429 = 28. Let: B = rented a car for business reasons P = rented a car for personal reasons a. P(B P) = P(B) + P(P) - P(B P) = .54 + .458 - .30 = .698 b. P(Neither) = 1 - .698 = .302 29. a. P(E) = 1033 .36 2851 = P(R) = 854 .30 2851 = P(D) = 964 .34 2851 = b. Yes; P(E D) = 0 c. Probability = 1033 .43 2375 = d. 964(.18) = 173.52 Rounding up we get 174 of deferred students admitted from regular admission pool. Total admitted = 1033 + 174 = 1207 P(Admitted) = 1207/2851 = .42 30. a. P(A B) .40 P(A B) .6667 P(B) .60 = = = b. P(A B) .40 P(B A) .80 P(A) .50 = = = Pac-10
Image of page 8

Subscribe to view the full document.

Introduction to Probability 4 - 9 c. No because P(A | B) P(A) 31. a. P(A B) = 0 b. P(A B) 0 P(A B) 0 P(B) .4 = = = c. No. P(A | B) P(A); the events, although mutually exclusive, are not independent. d. Mutually exclusive events are dependent. 32. a. Single Married Total Under 30 30 or over Total .55 .20 .75 .10 .15 .25 .65 .35 1.00 b. 65% of the customers are under 30. c. The majority of customers are single: P(single) = .75. d. .55 e. Let: A = event under 30 B = event single P(A B) .55 P(B A) .8462 P(A) .65 = = = f. P(A B) = .55 P(A)P(B) = (.65)(.75) = .49 Since P(A B) P(A)P(B), they cannot be independent events; or, since P(A | B) P(B), they cannot be independent. 33. a.
Image of page 9
Chapter 4 4 - 10 Cost/Convenience Other .204 .307 .511 .039 .024 .063 .461 .539 Reason for Applying 1.00 Quality Full Time Part Time .218 .208 .426 Total b. It is most likely a student will cite cost or convenience as the first reason - probability = .511. School quality is the first reason cited by the second largest number of students - probability = .426. c. P(Quality | full time) = .218/.461 = .473 d. P(Quality | part time) = .208/.539 = .386 e. For independence, we must have P(A)P(B) = P(A B). From the table, P(A B) = .218, P(A) = .461, P(B) = .426 P(A)P(B) = (.461)(.426) = .196 Since P(A)P(B) P(A B), the events are not independent. 34. a. P(O) = 0.38 + 0.06 = 0.44 b. P(Rh-) = 0.06 + 0.02 + 0.01 + 0.06 = 0.15 c. P(both Rh-) = P(Rh-) P(Rh-) = (0.15)(0.15) = 0.0225 d. P(both AB) = P(AB) P(AB) = (0.05)(0.05) = 0.0025 e. P(Rh O) 0.06 P(Rh O) 0.136 P(O) 0.44 − ∩ = = = f. P(Rh+) = 1 - P(Rh-) = 1 - 0.15 = 0.85 P(B Rh+) 0.09 P(B Rh+) 0.106 P(Rh+) 0.85 = = =
Image of page 10

Subscribe to view the full document.

Introduction to Probability 4 - 11 35. a. The joint probability table is given. Occupation Male Female Total Managerial/Professional 0.17 0.17 0.34 Tech./Sales/Admin. 0.10 0.17 0.27 Service 0.04 0.07 0.12 Precision Production 0.11 0.01 0.12 Oper./Fabricator/Labor 0.10 0.03 0.13 Farming/Forestry/Fishing 0.02 0.00 0.02 Total 0.54 0.46 1.00 b. Let MP = Managerial/Professional F = Female P(MP F) .17 P(MP F) .37 P(F) .46 = = = c. Let PP = Precision Production M = Male P(PP M) .11 P(PP M) .20 P(M) .54 = = = d. No. From part (c), P(PP | M) = .20. But, P(PP) = .12, so P(PP | M) P(PP) 36. a. Satisfaction Score Occupation Under 50 50-59 60-69 70-79 80-89 Total Cabinetmaker .000 .050 .100 .075 .025 .250 Lawyer .150 .050 .025 .025 .000 .250 Physical Therapist .000 .125 .050 .025 .050 .250 Systems Analyst .050 .025 .100 .075 .000 .250 Total .200 .250 .275 .200 .075 1.000 b. P(80s) = .075 (a marginal probability) c. P(80s | PT) = .050/.250 = .20 (a conditional probability) d. P(L) = .250 (a marginal probability) e. P(L Under 50) = .150 (a joint probability) f. P(Under 50 | L) = .150/.250 = .60 (a conditional probability) g. P(70 or higher) = .275 (Sum of marginal probabilities) 37. a. P(A B) = P(A)P(B) = (.55)(.35) = .19 b. P(A B) = P(A) + P(B) - P(A B) = .55 + .35 - .19 = .71 c. P(shutdown) = 1 - P(A B) = 1 - .71 = .29
Image of page 11
Chapter 4 4 - 12 38. Let D = Died F = received follow-up treatment F c = did not receive follow-up treatment a. P(D) = 14 29 .0209 2060 + = b. P(D | F) = 14 .0141 990 = P(D | F c ) = 29 .027 1070 = c. No. P(D | F) = .0141, but P(D) = .0209 d. P(D | F) = 20 .0202 990 = P(D | F c ) = 49 .0458 1070 = e. Based on the data for 54 months after discharge from the hospital, the probability of dying is over twice as high for those not receiving follow-up treatment. I would recommend getting follow-up treatment to a friend.
Image of page 12

Subscribe to view the full document.

Image of page 13
You've reached the end of this preview.

{[ snackBarMessage ]}

What students are saying

  • Left Quote Icon

    As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

    Student Picture

    Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

    Student Picture

    Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

    Student Picture

    Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern