Skandallara karşı önlem almak üzere takımlar bir

 • No School
 • NONE 212
 • 37

This preview shows page 16 - 18 out of 37 pages.

skandallara karşı önlem almak üzere takımlar bir araya gelerek seçilecek saygın bir kişinin maçları denetlemesine karar vermişlerdi. Hollywood patronları da aynı yolu izleyerek bu görevi yürütecek kişiyi aradılar. Bulunan isim Hays oldu. Yolsuzluklar döneminde Posta Teşkilatı başkanlığı yapmış olan Hays, komünizm karşıtı harekete katılmış, bilinen bir isimdi; kasabalı dindar bir aileden geliyordu, Cumhuriyetçi, mason, rotaryen, presbiteryan Indiana’lı bir muhafazakâr olarak kamuoyunu etkileyeceği kesindi. Sonuç olarak 1923’te görevine başladı ve bunu yirmi yıldan fazla bir süre sürdürdü. Aslında yozlaşmış Harding yönetiminin yozlaşmış üyelerinden biriydi. Otuzlu yıllarda açıklanan Yapım Kuralları’nı ( The Production Code ya da Hays’Code olarak bilinir) o hazırlamamış olsa da Hollywood’da ağırlığı hissedilen ürkütücü bir kişilik oldu. Hays ve emrindekiler ( Hays’ Office ), filmlerin içerdiği konu ve olaylara ilişkin, esas olarak “safiyet Kuralları”na ( purity code ) dayanan ama yazılı olmayan bir dizi yol gösterici ahlaki kural oluşturdu. 14 Böylece, Hollywood’un 1968’e dek süren ve gönüllülüğe dayalıymış gibi görünen kendi kendini denetleme sistemi işlemeye başladı. Hays’in emrindeki görevliler, yapılmayacak olanlarla dikkat edilecek olan hususları senaryo üzerinde ve çekimler sırasında denetliyor, uyarıda bulunuyorlardı; suç işleyenlerin filmin sonunda muhakkak cezasını bulması, öpüşme görüntülerinin çok kısa sürmesi gibi noktalara dikkat ediyorlardı. 15 Önce bu kurallar ciddiye alındı 14 Safiyet Kuralları: “Tanrıyı, aileni ve eşini onurlandırmak üzere yaşamını cinsel saflığa ada. Bedeninle tanrıyı onurlandır, zihnini iyiye yönelik olarak yeniden biçimlendir, gözlerini değersiz şeylerden uzaklaştır, hepsinden önce yüreğini koru.” 15 Bu dönemde yüz on yedi kişinin stüdyolarda çalışması, kişisel yaşamları uygun bulunmadığı için engellendi. 16
Image of page 16
ama birkaç yıl içinde, özellikle sesle birlikte gevşeyen işleri, kısa bir süre sonra yeniden ve daha ciddi biçimde ele almak gerekecekti. Stüdyolar Hollywood’a yönelen eleştiriler karşısında önlemlerini sağlamlaştırmak üzere bir adım daha atmıştı. Bu kez eleştiriyi yapanlarla mücadeleye girme konusunda harekete geçildi ve 1926 yılında, yine MPPDA bünyesinde, Stüdyo İlişkileri Komitesi kuruldu. Komitenin amacı, hükümetin sansür girişimlerini engellemek, baskı gruplarının etkisini dengelemek, Hollywood’la ilgili haberleri denetlemek, skandalları önlemek ve endüstrinin kamuoyunda küçümsenmesini engellemek üzere Hollywood’un halkla ilişkilerini ve lobi faaliyetlerini yürütmekti. Bunlara karşın sesin kullanılmaya başlamasıyla birlikte filmleri hedef alan yeni itirazlar ortaya çıktı; sadece görüntünün denetimi yeterli değildi, sözlerin de çeşitli nedenlerle kontrol altına alınması talep ediliyordu. Otuzlarda, gangsterlerin yaşamları üzerine kurulu yeni bir film türü büyük ilgi görüyordu. Türün ilk örnekleri, kapitalist sisteme kentsel yaşamının yarattığı birer suçlu olan anti- kahramanların hikâyelerini anlatmaktaydı. Bu filmlerde kullanılan argo ve kaba konuşmalara tepkiler geliyordu. Hollywood içindeki gruplar da olayları anlatıyor maskesi altındaki yıkıcı
Image of page 17
Image of page 18

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 37 pages?

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask ( soon) You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors