Sevgilinin ayd\u0131n g\u00f6nl\u00fc Cam\u0131cihann\u00fcma d\u0131r ihtiyac\u0131n\u0131 s\u00f6ylemenin l\u00fczumu var m\u0131

Sevgilinin aydın gönlü camıcihannüma dır

This preview shows page 3 - 5 out of 5 pages.

senin, yağmaya ihtiyacın mı var? Sevgilinin aydın gönlü Camıcihannüma’* dır. ihtiyacını söylemenin lüzumu var mı? 290 . Artık kaptana minnet etme zamanı geçti, inci ele geçtikten sonra denize ne hacet? Yoksul âşık, sevgilinin ruh bağışlayan du- dağı sana verilecek şeyi bilir, ısrara lüzum yok. Ey davalara düşen kişi, yürü, seninle işim kalmadı. Dostlar buradayken düşmanlara ihtiyaç olmaz. Hafız, sözünü kes, uzatma. Hüner zaten meydana çıkar, gizlenemez. Davacı üe savaşa, çekişe düşmeye hacet yok.
Image of page 3
36 HAFIZ DİVANI Halvet-guzidera betemSşS çi hacetest Çun küy-ı dost hest be şehrâ çi hâcetest[*] XXXIII. Bahar çağında bahçede işret ve sohbetten daha hoş ne var? Saki nerde, söyle, bu bek- leyişin sebebi ne? 295 . Ele geçen her fırsatı ganimet say. Çünkü işin sonu neye varacak? Kimsenin haberi yok. ömrün günleri bir kılla bağlanmıştır. Ak- lını başına topla, kendi derdine düş. Âlemin derdi de nedir ki? Abıhayatla İrem Bağı’nm manası, ırmak kıyısıyle lezzetli şaraptan başka bir şey de- ğildir. Takva ehliyle isyan ehlinin ikisi de bir kabiledendir. Şu halde kimin işvesine gönül verelim, hangisinin yolunu ihtiyar edelim? Felek, perde ardındaki gizli şeyi ne bü- sin. Sus ey davacı, perdeciyle kavgan ne? 300 . * Tanrı indinde kulun suçunun, hatasının bir itiban yoksa suçlan bağışlayan Tann’nın af ve rahmetinin ne manası var?
Image of page 4
Image of page 5

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 5 pages?

 • Fall '08
 • JOHNSON

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors