Zan b\u00e2de i dirine \u0131 dehl\u00e7an pervevd n Ey vekar ve temkini y\u00fcz\u00fcnden g\u00fcne\u015fle ay\u0131n

Zan bâde i dirine ı dehlçan pervevd n ey vekar ve

This preview shows page 2 - 5 out of 5 pages.

Zan bâde-i dirine-ı dehlçan-pervevd n. Ey vekar ve temkini yüzünden güneşle ayın büe ışığına baş kodukları sevgili, lütfet de beni, eli dar, gönlü gamlı bir halde bekleyiş ateşine salıp huzur ve istirahatle oturma! Ey an ki nihend mihr-u mâh eztemkin IH. Tann’nm semavî kaza ve kaderi hükmet- tikçe işin daima yolunda gider, muradına erişe- sin.. elinden bir kadeh şarap içersem o bir ka- deh şarap, bana ebedî bir zevk ve huzur ser- mayesi olur! Tâ {ıükm-i kazâ-yı âşinânı bâşed
Image of page 2
HAFIZ DİVANI 637 IV. Sevgili, seninle bir geceyi gündüze ulaş- tırdıktan sonra bir ânımı bile sensiz geçirir- sem er değilim. Bundan sonra ölümden kor- kum yok; çünkü senin taze ve latif dudağından Abıhayat içtim. GânS çü şebi bâtu berüz Svurdem V. Ne vakte kadar böyle cevrücefada bulu- nacak, ne zamanadek beyhude yere halkın gönlünü incitip duracaksın? Gönül erbabının elinde öyle bir kılıç vardır ki, eğer sana do- kunursa günahın boynuna sonra! Tâ key buved in cevr-u cefâ kerden-i tu VL İyi adamlarla kötü olmak, çölde yırtıcı ca- navar kesilmek doğru değil. Kişi, iyi geçimine mağrur olmamak, faziletine gururlanmamak! Eâmerdum-i nık bed nemıbâyedbüd vn. Yine gel, canım cemalini gözlemede., yine gel, gönül, ayrılığının derdinden feryat etmede..
Image of page 3
638 h a fiz d iv a n i yine gel ey aziz sevgili, yüzün olmadıkça bu pe- rişan âşıkın gözlerinden yaşlar akmada! Baz ây ki cânem becemâlet nigâranest [*] vnı. Ayrılığın, bu yoksulun canına öyle bir tesir etti ki sanki yaralı ciğerime tuz ekildi.
Image of page 4
Image of page 5

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 5 pages?

 • Fall '08
 • JOHNSON

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors