290 G\u00f6n\u00fcl ne vakte kadar kan d\u00f6keceksin Art\u0131k g\u00f6zden utan Sen de ey g\u00f6z biraz

290 gönül ne vakte kadar kan dökeceksin artık

This preview shows page 2 - 4 out of 5 pages.

290 . Gönül, ne vakte kadar kan dökeceksin?* Artık gözden utan. Sen de ey göz, biraz uy* kuya dal da gönlünün muradını elde et! Yarabbi, sevgilinin bileğini öpen ben mi- yim? Gördün mü, nihayet sabah çağlarındaki: dua nasıl da işe yaradı! Kısmetleri veren Tann, dünya muradımı da verdi, ahret muradımı da! önce çengin, nağmeleriyle kulağımın pası açıldı, sonra da. elime sevgilinin zülfü düştü! Alçakların harmanından yel gibi başak kapmak niceye bir? Himmet et de azığım sen elde et, tohumunu kendin ek! Sarayın Çin Nigâristam olamaz, bunu ben de biliyorum ama misk kaleminin ucuyle ni- hayet sen de bir resim yap! 295 . Gönül, geceleri uyanıklık mülkünde gam- dan, gussadan ürküp kaçmazsan sabah çağı, nihayet sana o ülkeden müjdeler verir. Ay gibi bir güzel gelip diz çöktü, lal gibi bir şarap sunmada.. Hafız, senmisin ben tövbe* ettim diyen? Bari sakiden utan yahu!
Image of page 2
39 2 HAFIZ DİVANİ Dilâ çendem birîzî hon zidide şerm dâr Stpr Tu nîz ey dıde hâbi kun murâd-ı dil berlir ahır XLHL Sâki, gençlik mayasını getir; bir iki kadeh şarap sim! Aşk derdinin ilâcını, şarabı., ihtiyarın, gencin derdinin dermanım ver! Şarapla kadeh, güneşle aydır. Ay gibi kadehte güneş gibi şarabı sun! 900.
Image of page 3
Image of page 4

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 5 pages?

 • Fall '08
 • JOHNSON

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors