Bir metaforu haline gelir bir bebek doğar bir aşk

 • No School
 • NONE 212
 • 37

This preview shows page 31 - 33 out of 37 pages.

bir metaforu haline gelir, bir bebek doğar, bir aşk filizlenir ve evlilikle sonuçlanacağı anlaşılır, çeşitli tehlikeler atlatılır, ölenler olur, her türlü duygu ortaya serilir. Kalanlar, Çayenlerin saldırısından son anda süvarilerce kurtarılır. Bu filminde Ford, pek çok filminde yapacağı gibi, yoğun baskı altında kalan insanların gösterdikleri tepkilerin üzerinde durmuştur. Örneğin, yaralanan Güneyli centilmen yerlilerin eline düşmesin diye genç anneyi öldürmeye kalkar. Kanun adamıyla kanun dışı Ringo Kid’in eski arkadaş olması filmi dokuyan küçük gerilimlerden birini ortaya çıkarır. Ringo’nun babasıyla kardeşinin intikamını almak istemesini anlayışla karşılasa bile kanun adamı, yasanın ve düzenin koruyucusu olarak ona engel olmak zorundadır. Tehlikenin büyüdüğü anda kelepçelerini çıkararak güvenini ortaya koyar. Sonuçta suçsuzluğunu kanıtlamak üzere adalete teslim olan Ringo’nun evlenerek yerleşmeye karar verişi ise türün dönüm noktalarından biridir. Film, kişiler arasındaki ilişkilerin kuruluşu, gerilimin aşama aşama yükselişi ve zirvede yer alan kovalamaca (yerlilerin saldırısı) sahnesiyle olduğu kadar Monument Valley ’i kullanışıyla da unutulmazlar arasına girmiştir. Korku sineması Avrupa kökenli Korku sineması da bu dönemde Hollywood’un en uzun ömürlü film türlerinden biri olma yolundaki ilk adımlarını attı; türün üç klasik örneği sesli filmin ilk yıllarında çekildi: Frankenstein (James Whale, 1931), Dracula (Tod Browning, 1931) ve Mumya (The Mummy, 1932). Bunlara, Robert Mamolian’ın yönettiği 1931 yapımı Dr. Jekyll ve Mr. Hyde ’ı ve sinemanın ilk devasa canavarını yaratan King Kong ’u (M.C. Cooper, E.B. Schoedsack, 1933) da eklemek mümkün. Bu filmlerin, ekonomik bunalımın etkilerinin güçlü olduğu yıllarda, her türlü korkuyu ve kaygıyı, kan içiciler ya da canavarlar aracılığıyla temsil ettiği söylenebilir. Ayrıca, Avrupa’daki siyasal gelişmeler ve yaklaşan savaşın rüzgârları da endişelerin kullanılması açısından uygun bir ortam yaratıyordu. Ölmüş insanların organlarını bir araya getirerek üstün bir canlı yaratmaya çalışan Dr. Frankenstein’ın canavarı Alman sinemasının çarpıcı karakteri Golem ’i anımsatır. “Farklı” olanın çaresizliğini dile getirişinin yanı sıra film, bilimsel araştırmalara yönelik tedirginliği de ortaya koyuyordu. Mumya için de aynı şeyler yinelenebilir; bazı şeyleri uyudukları yerde bırakmak gerekir, dengedeki durumu kurcalamak King Kong ’daki gibi tehlikeli sonuçlara neden olacaktır. Dr. Jekyll de bilimsel deneyler yapmaktadır. Geliştirdiği bir maddeyi kendi üzerinde test eden doktor, geceleri, cinayet işlemekten zevk alan Mr. Hayde’a yani bir canavara dönüşür; böylece insanın bastırılmış kötü yanına dair bir yorum ortaya çıkar. Görüldüğü gibi, psikolojik açıdan tüm filmlerin teması ortaklık taşıyordu. Dengeyi bozmak tehlikelidir, insanın şiddete yönelik yönü bastırılmıştır ve bu bastırılan “öteki” geri geldiğinde yabancı bir canavar olarak karşılanacak, yok edilmesi kaçınılmaz olacaktır. 31
Image of page 31
Frankenstein Dracula Korku filmlerinin dönemin toplumsal gerilimlerini dile getirişinin en iyi örneklerinden biri olan
Image of page 32
Image of page 33

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 37 pages?

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask ( soon) You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors