Acaba herkesin nakdini ayara vuracaklar\u0131 g\u00fcn gelecek mi O g\u00fcn bir gelse de

Acaba herkesin nakdini ayara vuracakları gün

This preview shows page 4 - 5 out of 5 pages.

Acaba herkesin nakdini ayara vuracakları gün gelecek mi? O gün bir gelse de sofüerin her birini bir kötü işte yakalasalar! Bence, dostların bütün işleri bırakıp bir sevgilinin zülfüne yapışmaları münasip.
Image of page 4
HAFIZ p iv a n ; 970. Erler, sâkinirı^zulfüne ne güzel sarıldılar. Fakat felek onlan bir kararda tutsa. Güzellere takva kolunun kuvvetini söy- leme. Bu alay, Öyle bir alaydır ki bir kaleyi tek bir süvariyle zapteder. Yarabbi, bu Türk güzelleri ne yiğit, ne kan dökücü erler.. Kirpik okuyla her an biri- sini avlamaktalar! Senin Şiirinle v6 ney sesiyle raksetmek ne hoş. Hele elde bir sevgilinin efi de olursa. Hafız, zamane oğlanları, yoksulların ga- mma aldırış etmiyorlar. Bunlarla düşüp kalk- mad&nsa mümkünse aralarından çıkıp bir bu- cağa çekilmek daha yeğ! Nakdharâ buved aya ayârl girend Tâ heme şavma'adâran pey* i kâri gircnd cxv. 975^ Güzeller, bu çeşit cilvelenip dururlarsa zahitlerin imanlarına zarar verirler. O nergis, nerde açılırsa gül yüzlü güzel- ler, ona gözlerinde yer verirler. Sevgilimiz semaa girdi mi melekler, Arş üstünden ¿1 çırparlar. Ey selvi boylu genç, boyun, çevgân gibi bükülmeden bir top kapmaya bak! ## Sabah çağı, aynam parlatırsa devlet güneşin doğar, yüz gösterir, v
Image of page 5

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 5 pages?

 • Fall '08
 • JOHNSON

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors