Sadece çok gerektiği durumlarda kullanılması

Info icon This preview shows pages 13–16. Sign up to view the full content.

sadece çok gerektiği durumlarda kullanılması uygundur [Chaum, 1981] [Goldschlag vd.,1996]. 1.2.3 Telif Hakkı İşaretlemesi (Copyright Marking) Telif hakkı işaretlemesinde ise orijinal dosyanın korunması amacıyla dosyanın içine bazı bilgiler gizlenmektedir. Bunlar; dosyaların üretildiği tarih, telif hakkı sahibi, üreticiye nasıl ulaşılabileceği gibi bilgileri içermektedir. Bu yöntemler steganografi ile beraber kullanılmaktadır. Telif hakkı işaretlemesi, sayısal görüntülerde sayısal filigran olarak kullanılmaktadır [Swanson vd., 1998]. Filigran, bir çeşit gizli damga baskısıdır. Örneğin kâğıt banknotlar üzerindekiler gibi. Bunlar ancak ışığa tutularak bakıldıklarında görülebilmektedirler. Modern steganografi uygulamalarında kullanılan filigranlar ise görüntü ve ses dosyalarında kopyalamayı önlemek amacıyla damgalar bırakmaktadırlar [Hartung ve Kutter, 1999]. Bu damgalar özel programlar tarafından okunabilmekte ve dosyaların üretildiği tarih, telif hakkı sahibi, üreticiye nasıl ulaşılabileceği gibi bilgileri içermektedir. 12
Image of page 13

Info icon This preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

Filigran ile korunmuş görüntüler parlaklık ve zıtlık (kontrast) ayarlarının değiştirilmesi, özel filtrelerin kullanılması, kâğıda baskı ve tarama gibi birçok yönteme karşı koyabilmektedir. Fakat gelişen teknolojiyle birlikte ortaya çıkartılan bazı yeni programlar kullanılarak bu filigran aşılabilmektedir. Sayısal filigranlar ikiye ayrılır. Bunlar; 1. Görünür filigran (visible watermark) 2. Görünmez filigran (invisible watermark) Görünen filigranlar insan gözünün rahatlıkla görebileceği izlerdir. Örneğin paralar da bulunan ışığa tutunca görünen resimler (TL. deki Atatürk resmi gibi), bir başka örnek ise televizyon kanallarında o görüntünün hangi kanal yada ajans tarafından çekildiğini gösteren ekranın köşesinde bulunan bir logodur. Bir görünür filigrana saldırı, ancak o kısmın kesilerek çıkarılmasıyla yapılabilir. Görünmeyen filigrana bir örnek ise; pasaportlarda bulunan kişiye ait seri numarasının fotoğrafın içerisine de gömülmesidir. Herhangi biri elde ettiği bir pasaporta kendi resmini yapıştırdığı zaman özel tarayıcılarla fotoğrafı tarandığında seri numarasının tutmadığı ya da olmadığı gözükecektir. Görünmeyen filigranların görünen filigranlara göre bazı avantajları vardır. Filigran yerleri belli değildir ya da filigran olup olmadığı fark edilmeyebilir. Filigranı tüm resim içine dağıtmak genel bir uygulamadır (Şekil 1.2). Şekil 1.2. Resmin tamamına filigran gömülmüş örnek. 13
Image of page 14
Bu durum resmi kesme saldırılarına (cropping attacks) karşı biraz olsun koruma sağlar. Fakat dosya içerisine gömülecek olan bilgi ne kadar az ise saldırılara karşı o kadar güçlü ve güvenli olur. Bu dosya içerisindeki tekrarlılığın (redundancy) azalması için gereklidir [Johnson vd., 2000].
Image of page 15

Info icon This preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

Image of page 16
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.
 • Spring '18
 • traver laudon

{[ snackBarMessage ]}

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern