How much does the item cost you to produce Consider the cost of materials and

How much does the item cost you to produce consider

This preview shows page 1 - 2 out of 2 pages.

2.How much does the item cost you to produce? Consider the cost of materials and labor. Select an amount between $1 and $50. Round to the nearest dollar. 3.How much will you sell the product for? Select an amount between $1 and $100. The sold 4.Write the cost function, C(x), of producing x amount of items. Assume that you have a fixed cost $5,000. Replace the “?” with the appropriate numbers. 5.Write the revenue function, R(x), from the sale of x items. Replace the “?” with the appropriate numbers. 6.Replace C(x) and R(x) with y. This means that the cost and revenue will be the same. Write the system of equations below.

  • Left Quote Icon

    Student Picture

  • Left Quote Icon

    Student Picture

  • Left Quote Icon

    Student Picture