O kalk\u0131nca i\u015ftiyak \u00e7ekenlerin g\u00f6niil mum lan s\u00f6nd\u00fc oturunca g\u00f6renlerin

O kalkınca iştiyak çekenlerin göniil mum lan

This preview shows page 3 - 5 out of 5 pages.

bakmakta» onu görmekteyim. O kalkınca iştiyak çekenlerin göniil mum- lan söndü» oturunca görenlerin feryatlan yü- celdi. Galiyenin kokusu güzelse saçlanna sürül- düğünden» rastık» yay şekline büründüyse kaşlanna çekildiğinden. Tekrar gel ki Hafız’ın giden ömrü geriye gelsin... Her ne kadar yaydan fırlayan ok, bir daha gelmezse de i Der deyr-i muğan Smed yâreni kadehi derdest Mest ez mey-u mey-lj&ran ez nerkis-i mesteş mest
Image of page 3
96 HARZ DİVANI XCHL# Beyim» ne güzel gitmektesin» sana kurban olayım. Güzel güzel» salına salına yürü de o güzel boyuna» poşuna canlar vereyim. Hadi» öl bakalım demiştin» acelesi yok ya., ne güzel tarizlerde bulunuyorsun» tarizine feda olayım. Âşıkım» sarhoşum» sevgiliden ayrılmışım. O güzel saki nerde? Söyle» salınsın da onun selvi boyunun önünde can vereyim. Bir ömürdür» sevdasından hastalandığım sevgiliye söyle: Bize bir bak da şehlâ gözleri- ne kurban olayım. 795. Lâl dudağım hem dert verir» hem deva demişsin! Canım, gâh derdine feda olsun, gâh devana! Salma salına ne de hoş yürüyorsun, kem göz, senden ırak olsun... ayağının altında öl- mek fikrindeyim. Vuslatının halveti Hafız’ın yeri yurdu de- ğil ama her yerin hoş, her yerde sana kurban olayım. Mır-i men t?oş mîrevı kander ser-u pS mıremet
Image of page 4
Image of page 5

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 5 pages?

 • Fall '08
 • JOHNSON

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors