Anına duygusal açıdan hassas bir noktasına denk

 • No School
 • NONE 212
 • 37

This preview shows page 28 - 30 out of 37 pages.

anına, duygusal açıdan hassas bir noktasına denk gelen hatalı davranışıyla son bulur. 28
Image of page 28
Şiddet ve suça bulaşmış bu karakterin ölümü de şiddetlidir: elektrikli sandalyeye gitme ya da kurşunlanarak sokak ortasında öldürülme gibi. “Cezasını bularak” bir tür ahlak dersi vermesi bile gangsterin, seyircide sempati yarattığı ve olumsuz örnek teşkil ettiği iddiasıyla tutucu kesimlerden büyük tepki çekmesini engellememiştir. Gangster filmlerinin zaman içinde iyice ehlileştirildiğinin en çarpıcı örneği çoğu sinemaseverce Casablanca (1942) ile tanınan Michael Curtiz’in yönettiği Kirli Yüzlü Melekler ’dir (Angels With Dirty Faces, 1938). “Memur yönetmen” lakabını haklı çıkaracak biçimde Warner’da yirmi yedi yıl çalışarak bir rekor kıran Curtiz’in filmi, türün ilk örneklerinde görülen karakterden farklı olarak nedamet getirmiş bir gangsteri kahraman yaptı. Böylece bir yandan anti kahraman imgesini yıkmaya çalışırken, öte yandan onun kendini ve imgesini feda edişiyle kahramanlığı başka bir boyutta kurmuş oldu. Melodramatik nitelikleri ağır basan filmde, ünlü bir gangsterin eski mahallesinde tanıştığı ona özenen çocuklarla ilişkisi anlatılır. Genç bir rahibin çocukları spora yönlendirmeye çalıştığını gören gangster, ölüme mahkûm olduğunda sahte bir davranış sergiler, kendini küçük düşürür ve sandalyeye götürülürken korkak bir kişi gibi sızlanır, ağlar, yalvarır. Böylece, hayatlarını farklı biçimde kurmalarını sağlamak üzere, ona imrenmelerini engellemiş olur. Görüldüğü gibi film, toplumsal çevreyi verili kabul eder, eleştirmez; var oluş nedenlerini sorgulamadan yoksulluğun yarattığı kötü ortamın, doğrudan yana olan yol göstericiler aracılığıyla aşılabileceği ima eder. Bu film türünün görsel özelliklerinin başında gece görüntülerinin ağırlık taşımasıdır. Karanlık, gölgeli sokaklar, sokak lambaları ve siyah beyaz zıtlığı kullanılır. Yaratılan atmosferle karakterlerin yaşamının niteliği temsil edilmeye çalışılır. Gangsterin iktidara yükselişi, gösterişli giyimi, takıları ve yaşadığı mekân aracılığıyla görselleşir. Altın kravat iğnesi takar, yelekle tamamlanmış takım elbise giyer, yüksek bir binadaki yaşam alanına ulaşmak için asansör kullanır, platin sarısı saçlı sevgilisini yanında dolaştırır. 23 Bu sevgili büyük kentlere parlak bir yaşam özlemiyle göçen çok sayıdaki genç kadından biridir. Bir revüde çalışırken gangsterle ilişkiye girmiş, adeta nesneleşerek erkeğin takılarından biri haline gelmiştir. Sevgilisinin kaba davranışlara ve tokatlarına katlanan, kendini içkiye vermiş, işsiz güçsüz bir kadın. Kovboy filmleri (Western’ler) Erkek karakterin bireyi temsil ederek mitleştiği bir başka tür de kovboy filmleridir. Batı’nın fethi ve bu süreçte yaşananların Amerikan tarihinin önemli bir parçası haline gelişi sinemaya çok şey borçlu olsa gerek. Kovboy filmlerinin yapımı Thomas Ince’le sistematik bir hale gelmişti. Yirmiler boyunca bir yandan öncülerin Batı’ya göçünü anlatan epikler, bir yandan da çok yalnız dolaşan kovboy 23
Image of page 29
Image of page 30

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 37 pages?

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask ( soon) You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors