Bu kapkaranl\u0131k gecede maksat yolumu kaybettim Ey hidayet y\u0131ld\u0131z\u0131 bir k\u00f6\u015feden

Bu kapkaranlık gecede maksat yolumu kaybettim ey

This preview shows page 4 - 5 out of 5 pages.

cüyü korumak caiz değildir. Bu kapkaranlık gecede maksat yolumu kaybettim. Ey hidayet yıldızı, bir köşeden çık, görün!
Image of page 4
HAFIZ DİVANİ 47 Ne yana gittiysem vahşetim arttı. Aman bu çölden, feryat bu sonu olmayan yoldan! 385 # Ey güzeller güneşi, aşktan gönlün kay- namakta. Bir an olsun beni inayet gölgesine al, sığındır! Bu yola nasıl bir nihayet tasavvur edile- bilir? Daha başlangıçta yüz binlerce, hatta daha da fazla menzil var! Hafız gibi on dört rivayete göre Kur’an’ı ezbere okusan da faydasız. Feryadına yine ancak aşk erişir, aşk! Zan yâr-ı dil-nevâzem şukrist şikâyet Ger nükte-dan-ı cışki bişnov tu in Şikâyet XLIV. Yarabbi, bir sebep halk et de sevgilim yine sağ esen dönüp gelsin, beni de bu me- lâmet pençesinden kurtarsın. O sefere giden sevgilinin yolunun topra- ğım getirin de cihanı gören gözlerime sürme çekeyim. 390. Feryat ki o ben, o hat, o zülüf, o yanak, o yüz ve o boy, altı taraftan da yolumu kesti! Bugün senin elindeyken acı. Yoksa yann toprak olursam nadim olup ağlamadan ne fayda! Ey sözle aşktan dem vuran, ey dille aşkı anlatmaya çalışan, seninle sözümüz yok. Hadi hayra karşı, selâmetle, güle güle!
Image of page 5

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 5 pages?

 • Fall '08
 • JOHNSON

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors