mermeri bile balmumu gibi eriten sevgili gayrete gelir k\u0131skan\u0131r da seni mum

Mermeri bile balmumu gibi eriten sevgili gayrete

This preview shows page 3 - 5 out of 5 pages.

mermeri bile balmumu gibi eriten sevgili, gayrete gelir, kıskanır da seni mum gibi ya- kar, yandırır. Farsça söyleyen güzeller, adamın ömrüne ömür katarlar. Saki, zahit rintlere müjde ver! Ey eteği temiz şeyh, bizi mazur gör. Ha- fız, bu şaraba bulaşmış hırkayı kendiliğinden giymedi ya! Dil mireved zi destem şf hibdilan Hudârâ Derdâ ki derd-i pinhan hâtıedşud âşikâıâ V. Sâki, kalk... kadehi doldur, sun. Dünya gamının başına toprak sar!
Image of page 3
t HAFIZ DİVANI 40. Şarap kadehini elime ver de bu gök renkli hırkayı üstümden atayım. Sarhoşluk, akıllılara göre kötü bir şöhret* tir ama biz şanı, şöhreti zaten istemiyoruz ki. Şarap sun, ne vakte dek sürecek bu gu- rur yeli? İnşam böyle şeylerle aldatan nefsin toprak başma! Ağlayıp inleyen gönlümün atımdaki du- man bu ham ve donmuş kişileri yaktı, yandırdı. Deli gönlümün sırnna mahrem olacak ne halktan kimse vart ne ileri gelenlerden! 4 \ Yalnız, gönül avutan sevgüiyle hatınm hoş. O, benim gönlümden sabn, rahatı bir uğurdan aldı* götürdü. O gümüş endamlı sevgiliyi gören artık çayırdaki selviye bakamaz. Hafız, nihayet günün birinde mutlaka mu- radına erişmek istersen gece gündüz şiddet- lere. mihnetlere sabret. Sâfçiyâ berhı‘z-u berdih câmrS Hâk ber ser kun ğam-ı eyyâmrâ VI.
Image of page 4
Image of page 5

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 5 pages?

 • Fall '08
 • JOHNSON

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors