Saki bizden asma k\u0131zma sel\u00e2m g\u00f6t\u00fcr ve de ki Art\u0131k meydana \u00e7\u0131k gayret ve himme

Saki bizden asma kızma selâm götür ve de ki

This preview shows page 4 - 5 out of 5 pages.

Saki, bizden asma kızma selâm götür ve de ki: Artık meydana çık, gayret ve himme- timiz seni artık aZUdetti! Meclistekilerin neşesi senin kademinle, senin gelişinle. Seni neşeli görmek istemeyen gönül, gam yurdu olsun.
Image of page 4
72 HAFIZ DİVANI Şükrolsun Tann’ya... yasemin, selvi, gül ve şimşat bahçen, bu güzün yağmasına uğra- madı. Kem göz değmesin o ünlü talihine, o do- ğuştan olma devletine. Seni o perişanlıktan yine kurtardı. 395. Hafız, bu Nuh gemisinin devletini, bu bü- yük şarap kadehini elden bırakma. Yoksa hadiseler tufanı, varlığının kökünü büe siler süpürür. Sâkiyâ âmeden-î cid mubSrek bâdel Van mevâcid-ki kerdi nereved ez yadet Lxvm. Aşk yolu, bir yoldur ki ne ucu var, ne kıyısı. O yolda can vermeden başka hiç bir çare bulunmaz. Aşka ne zaman gönül verirsen o zamanın hoş bir andır. Hayır işte istihareye hiç hacet yok. Rintlik yolunu fırsat bü. Bu yol, define- nin bulunduğu yer gibi herkese aşikâr değildir. Bizi, akıl bunu menetmekte diye korkut- ma, şarap getir. Çünkü akıl dediğin o şahne- nin, bizim vilâyetimizde hiç bir işi yok; «oo. Hilâl gibi olan sevgili, temiz ve aydın bir gözle görülebilir. Her göz, o ay parçası- nın cüvegânı olamaz.
Image of page 5

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 5 pages?

 • Fall '08
 • JOHNSON

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors