Sevgili bizimle d\u00fc\u015f\u00fcp kalkmazsa itiraza \u0130mk\u00e2n m\u0131 var O murad\u0131na eri\u015fmi\u015f bir

Sevgili bizimle düşüp kalkmazsa itiraza imkân

This preview shows page 4 - 5 out of 5 pages.

bu işe saldı. Sevgili bizimle düşüp kalkmazsa itiraza İmkân mı var? O muradına erişmiş bir Padi- şah... elbette yoksullardan arlanır.
Image of page 4
HAFIZ DİVANI 57 Bizim nazü niyazımız, sevgilinin güzelli- ğine tesir etmedi gitti. Sevgili, bizim yalvarış- larımıza hiç bir suretle aldınş etmedi. Naze- ninlerden iltifat görecek kişiler, ancak bahtı olan kişilerdir. 470. Kalk, o nakkaşın kalemine canımızı feda edelim. Bütün bu şaşılacak nakışlan, perge- liyle o meydana getirdi! İradeni aşk yoluna verdiysen adın kötüye çıkacak diye düşünme. Şeyh-i San’an bile hır- kasını meyhaneciye rehin vermişti. Sülûkünde meleklerin tespihini zünnariyle çeken, zünnar kuşanmış olduğu halde melek- lerin tespihiyle meşgul olan kalender, vaktini ne de hoş geçirmiştir. O huri yaratılışh sevgilinin köşkünün da- mı altında Hafız’ın göz yaşlan cennette akan ırmaklara döndü. Bulbuli berg'i guli hoş-reng der minkâr dâşt Vanderan berg-u neva hoş nâlehâ-yi zar dâşt LTV. Şuh kaşımn kurduğu yay, bu kudretsiz âşıkın helâki için kurulmuş, onunla benim canıma kasdetmekte. 475. Şarap için terleyerek bahçeye ne zaman gittin ki bu güzelliğin, erguvanı ateşe verdi. Nergis, kendini beğendi de bir işvelendi;
Image of page 5

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 5 pages?

 • Fall '08
 • JOHNSON

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors