Question 13 question tco 4 duradyne inc has total

This preview shows page 7 - 12 out of 18 pages.

Question 13 . Question : (TCO 4) Duradyne Inc. has total costs of $18,000 when 2,000 units are produced and $26,000 when 5,200 units are produced. During March, 4,000 units were produced and sold for $8 each. Which is the variable cost per unit? Student Answer: $2.50
$0.40 $2.00 $4.00 Instructor Explanation: See Chapter 6. The formula shows us that ($26,000 - $18,000) ÷ (5,200 - 2,000) = $2.50. Points Received: 4 of 4 Comments: Question 14 . Question : (TCO 4) Which of the following will have no effect on the break-even point in units?
Instructor Explanation: See Chapter 6. Points Received: 4 of 4 Comments: Question 15. Question : (TCO 4) Werth Company produces tie racks. The estimated fixed costs for the year are $288,000, and the estimated variable costs per unit are $14. Werth expects to produce and sell 60,000 units at a price of $20 per unit. How much is the break-even point in units?
Points Received: 4 of 4 Comments: Question 16 . Question : (TCO 4) Paula Corporation sells a single product at a price of $275 per unit. Variable cost per unit is $135 and fixed costs total $356,860. If sales are expected to be $825,000, which is Paula’s margin of safety?
Points Received: 4 of 4 Comments: Question 17 . Question : (TCO 5) Which of the following is treated differently in full costing than in variable costing?
Student Answer: Direct materials Fixed manufacturing overhead Direct labor Variable manufacturing overhead
Instructor Explanation: See Chapter 7. Points Received: 4 of 4 Comments: Question 18 . Question : (TCO 5) Variable costing income is a function of
Instructor Explanation: See Chapter 7. Points Received: 0 of 4 Comments: Question 19. Question : (TCO 5) Peak Manufacturing produces snow blowers. The selling price per snow blower is $100. Costs involved in production are as follows. Direct material per unit: $20 Direct labor per unit: 12 Variable manufacturing overhead per unit: 10
Fixed manufacturing overhead per year: $148,500 In addition, the company has fixed selling and administrative costs of $150,000 per year. During the year, Peak produces 45,000 snow blowers and sells 30,000 snow blowers. How much is cost of goods sold, using full costing?
Points Received: 0 of 4 Comments:

  • Left Quote Icon

    Student Picture

  • Left Quote Icon

    Student Picture

  • Left Quote Icon

    Student Picture