Görünen ama bir anlamı olmayan sql ifadeleri

Info icon This preview shows pages 3–5. Sign up to view the full content.

görünen, ama bir anlamı olmayan SQL ifadeleri oluşturmanızı engelleyen bazı özel kuralları vardır. Adı tam doğru olmasa da SQL, ilişkisel veritabanlarının kullanımında standart dil olarak ortaya çıkmıştır. SQL hem güçlü, hem de öğrenmesi görece kolay bir dildir. SQL ‘in Özellikleri ve Avantajları SQL, veri yönetimi için hem kolay anlaşılır bir dil, hem de kullanışlı bir araçtır. SQL’i başarılı kılan başlıca özellikleri ve pazardaki avantajları şunlardır: Üreticiden bağımsızlık Bilgisayar sistemleri arasında taşınabilirlik SQL standartları IBM onayı ve desteği(DB2) Microsoft desteği(SQL Server,ODBC ve ADO) İlişkisel Temel Yüksek düzey, İngilizce’ye benzer yapı Etkileşimli, tek seferlik (ad hoc) sorgular
Image of page 3

Info icon This preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

Programlı veritabanı erişimi Çok sayıda veri görünümü Eksiksiz veritabanı dili Dinamik veri tanımlama İstemci / sunucu mimarisi Kurumsal Uygulama desteği Genişletilebilirlik ve nesne teknolojisi Internet veritabanı erişimi Java entegrasyonu (JDBC) Endüstri altyapısı Bu nedenlerle SQL kişisel bilgisayarlarda, mini bilgisayarlarda ve ana bilgisayarlarda veri yönetiminin standart aracı haline gelmiştir. Kaynak: Groff.J.R- Weinberg P.N “SQL” sayfa:8-12 ISBN:975-297-307-8 , Nisan 2003 ASP.NET .NET FRAMEWORK .Net Framework ASP.NET sayfalarımızı çalışması için bir alt yapı sunar. Microsoft’un sayfasından kısa bir aramayla bulabileceğimiz bu Framework, ayrı bir programdır. Bu programı sunucunuza veya sayfalarınızı geliştirdiğiniz bilgisayara yüklediğinizde, artık ASP.NET sayfaları çalışır hale gelir.Sadece ASP.NET değil .NET teknolojisiyle birlikte gelen diğer bütün yapıları kullanılabilir duruma gelirsiniz. .NET çatısı altında programların, çalışma ve yorumlanma mantığı kökten değişmiştir. Bu durum .NET in en büyük devrimlerinden bir tanesidir. Şimdiye kadar herhangi bir programlama dili ile uygulama geliştirenleriniz varsa, sakın bu cümlelerden dolayı paniğe kapılmasın. Hatta onlara iyi haberlerim var; .NET Framework’ü kendi programlama dilleri ile birlikte belli başlı diğer programlama dillerini de desteklemektedir. Buradaki esas yenilik herhangi bir programlama diliyle geliştirilen uygulamaların, yorumlanmasının klasik mantıkla yapılmamasıdır. .NET ile birlikte, programların yorumlanması ile ilgili yeni kavramlarla tanışıyoruz. Bunlara birazdan değineceğim. ASP.NET sayfaları da, .NET bileşenlerinden bir tanesi olduğu için, klasik anlamdaki sunucudaki bir nesne kullanım mantığı ile uygulama geliştirmenin ötesinde, herhangi bir programlama dili ile, nesnelerimizi bizzat kendimizin oluşturabildiği bir yapı sunar. Bu haliyle, ASP.NET sayfası, daha çok bir uygulama programına benzer.
Image of page 4
Image of page 5
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.
 • Spring '18
 • traver laudon
 • css

{[ snackBarMessage ]}

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern