Anlay\u0131\u015fl\u0131 tabiat bezeyicisi \u015farab\u0131n leta fetini d\u00fc\u015f\u00fcnd\u00fc de g\u00fcl suyundan daha

Anlayışlı tabiat bezeyicisi şarabın leta fetini

This preview shows page 4 - 5 out of 5 pages.

Anlayışlı tabiat bezeyicisi, şarabın leta- fetini düşündü de gül suyundan daha hoş ol- duğunu anlayıp gül suyunu ne de hoş bir su- rette gül yaprağının gönlünde gizledi.
Image of page 4
HAFIZ DİVANİ 17 Dilberle saki el çırpmakta, çalgıcı raks etmekte... Sakinin bakışı şaraba tapanların gözlerinden uykuyu uçurdu gitti! O ay, Hafız'ın incilerine müşteri olalı re- bap sesi, her an ta Zührenin kulağına kadar varmakta! * Dünyaları ihsan eden padişah neşe mec- lisinde ihamla konuşmakta, lâtifeci ve tatlı sözlü Hafız da hazır cevaplık etmekte, nükte- ler yapmakta! Şubh-ı devlet midemed kü cam hemçun âftâb Furşati zin bih kucâ yâbem bidih cam ı şerâb — T — XVI. Gönül, onun muhabbetinin haremidir, göz, yüzüne ayna tutmaktadır. 135. İki cihana da baş eğmediğim halde boy- num, onun minnet yükünün altında. Sen Tûba’yı düşünmedesin, biz sevgüinin boyunu. Herkesin düşüncesi, himmetincedir. Ben, eteği bulaşmış bir adamsam ona ne ziyam var? Bütün âlem onun ismetine şahittir. O haremde ben kim oluyorum ki sabah rüzgân bile hürmete değer hareminin perde- ciliğin; yapmakta. * Göz penceresi hayalinden hali kalmasın. Çünkü bu bucak, ancak onun halvet yeri.
Image of page 5

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 5 pages?

 • Fall '08
 • JOHNSON

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors