Sa\u00e7\u0131 tuzak beni tane Ben de bir tane d\u00fce\u011fiyle dostun o tuza\u011f\u0131na d\u00fc\u015fm\u00fc\u015ft\u00fcm Kim

Saçı tuzak beni tane ben de bir tane düeğiyle

This preview shows page 4 - 5 out of 5 pages.

daima hayran, daima perişan bir halde. Saçı tuzak, beni tane. Ben de bir tane düeğiyle dostun o tuzağına düşmüştüm. Kim, beııim gibi, sevgilinin kadehinden
Image of page 4
22 HAFIZ DİVANI bir yudumcuk şarap içerse öyle sarhoş olur ki başını mahşer sabahına kadar kaldıramaz. iştiyakımın cüzi bir miktannı bile anlat- mamaktayun. Çünkü sevgilinin üstüne bundan fazla düşmek, başım ağrıtır. Elime fırsat düşerse sevgilinin ayakların- dan şerci bulan yolun toprağını tutya gibi gözlerime çekerim. Ben vuslatına mailim, o ayrılık istemekte. Sevgilinin dileği olsun diye kendi dileğimden geçerim. Hafız, derdiyle yan, dermansız bir hale düş, o halde kal. Çünkü zaten sevgilinin der- man kabul etmez derdine bir deva yok kiî Merhaba ey peyk-i muşta kan bidih peyğâm-ı dost Tâ kunem can ez ser-i rağbet feda yı nâm-ı dost XXI. Gel, gel... emel köşkü pek temelsiz. Şarap getir, ömrün yapısı yel üstüne kurulmuş. Himmetine kulum, himmetine köleyim o kişinin ki gök kubbe altında taalluk rengini kabul eden her şeyden hürdür, bağlamlabile- cek her şeyden kurtulmuştur. Sana ne söyleyeyim ? Dün gece sarhoş ve harap bir haldeyken meyhanede gayıp âlemi* nin meleği, bana ne müjdeler verdi:
Image of page 5

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 5 pages?

 • Fall '08
 • JOHNSON

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors