361 outguess bu program verilerin ilgili bitlerine

Info icon This preview shows pages 41–43. Sign up to view the full content.

3.6.1 Outguess Bu program verilerin ilgili bitlerine mesaj saklayan bir steganografi uygulamasıdır. Uygulama taşıyıcı dosyanın türünden, bu dosyanın veri saklamaya uygun bitlerini getirebilen ve değiştirilen bitleri geri yazabilen bir çekirdek program sağlandığı müddetçe bağımsız olarak çalışmaktadır. PNM ve JPEG formatlar üzerinde çalışmaktadır [Outguess]. 3.6.2 Stego Machine Bu program her türlü veriyi JPEG ve GIF formatındaki resimlerinin içine saklayabilmektedir. İsteğe bağlı olarak veriyi saklamadan önce 3DES algoritmasıyla şifreleme imkânı da sunmaktadır. Bu program veriyi gizlemek için iki teknik kullanmaktadır. Bunlardan ilki veriyi dosyanın sonuna ekleme, diğeri ise en az öneme sahip biti değiştirme yöntemidir. Dosyanın sonuna ekleme yöntemi hem JPEG hem de GIF formatındaki dosyalara uygulanırken en önemsiz biti değiştirme yöntemi sade GIF formatındaki dosyalara uygulanmaktadır [Stego Machine]. 3.6.3 bmpSteg Bu uygulama BMP formatındaki resimlerin içine veri gizlemektedir. Java programlama dili ile yazılmıştır. Sıkıştırılmamış BMP resimleri taşıyıcı dosya türü olarak desteklemektedir. Veri saklama oranı 1/255 dir. Programın saklama kapasitesi düşüktür [Huitsing]. 3.6.4 Stella Bu uygulama her türlü veriyi BMP, JPEG ve GIF formatındaki resim dosyalarının içine saklayabilmektedir. Veri saklamadan önce özel bir anahtar vasıtasıyla şifrelenmektedir [Stella]. 40
Image of page 41

Info icon This preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

3.6.5 SecureEngine Professional Bu uygulama her türlü veriyi HTML, BMP, GIF ve PNG dosyalarının içine saklayabilmektedir. Windows XP üzerinde çalışmaktadır. AES, BlowFish, veya 3DES şifreleme algoritmalarından biriyle gizlenecek veriyi şifreleme imkanı da sunmaktadır. Ticari olamayan amaçlar için ücretsiz olarak kullanılabilmektedir [SecureEngine]. 3.6.6 Hermetic Stego Bu yazılım BMP dosya setinin içerisine her türlü veriyi saklayabilmektedir. Dolayısıyla yeterli miktarda BMP dosyası sağlanması durumunda saklanacak verinin boyutundan bağımsız çalışmaktadır. Hem şifreleme hem de saklama işleminde verinin rast gele dağıtımı için gizli bir anahtar kullanmaktadır [Hermetic Systems, 2006]. 3.6.7 GifShuffle Windows üzerindeki komut penceresinden çalıştırılan bu uygulama animasyon ve şeffaflık içeren türler de dahil olmak üzere tüm GIF resimlerinin içerisine veri saklayabilmektedir. Veri saklamadan önce aynı zamanda sıkıştırıp şifrelemektedir. Renk paletinde farklı permutasyonlar uygulama yöntemiyle çalışmaktadır [Gifshuffle]. 3.6.8 Revelation Bu uygulama en az hata yöntemini kullanarak 24 bitlik BMP dosyalarının en az öneme sahip bitlerine veri saklamaktadır. Java ile yazılmıştır [Revelation].
Image of page 42
Image of page 43
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.
 • Spring '18
 • traver laudon

{[ snackBarMessage ]}

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern