Long term debt ratio Long term debt Long term debt Total equity Long term debt

Long term debt ratio long term debt long term debt

This preview shows page 24 - 27 out of 419 pages.

Long-term debt ratio = Long-term debt / (Long-term debt + Total equity) Long-term debt ratio 2008 = $25,000 / ($25,000 + 208,998) = 0.11 Long-term debt ratio 2009 = $32,000 / ($32,000 + 228,316) = 0.12 Intermediate 18. This is a multi-step problem involving several ratios. The ratios given are all part of the DuPont Identity. The only DuPont Identity ratio not given is the profit margin. If we know the profit margin, we can find the net income since sales are given. So, we begin with the DuPont Identity: ROE = 0.15 = (PM)(TAT)(EM) = (PM)(S / TA)(1 + D/E) Solving the DuPont Identity for profit margin, we get: PM = [(ROE)(TA)] / [(1 + D/E)(S)] PM = [(0.15)($3,105)] / [(1 + 1.4)( $5,726)] = .0339 Now that we have the profit margin, we can use this number and the given sales figure to solve for net income: PM = .0339 = NI / S NI = .0339($5,726) = $194.06
Image of page 24
B-24 SOLUTIONS 19. This is a multi-step problem involving several ratios. It is often easier to look backward to determine where to start. We need receivables turnover to find days’ sales in receivables. To calculate receivables turnover, we need credit sales, and to find credit sales, we need total sales. Since we are given the profit margin and net income, we can use these to calculate total sales as: PM = 0.087 = NI / Sales = $218,000 / Sales; Sales = $2,505,747 Credit sales are 70 percent of total sales, so: Credit sales = $2,515,747(0.70) = $1,754,023 Now we can find receivables turnover by: Receivables turnover = Credit sales / Accounts receivable = $1,754,023 / $132,850 = 13.20 times Days’ sales in receivables = 365 days / Receivables turnover = 365 / 13.20 = 27.65 days 20. The solution to this problem requires a number of steps. First, remember that CA + NFA = TA. So, if we find the CA and the TA, we can solve for NFA. Using the numbers given for the current ratio and the current liabilities, we solve for CA: CR = CA / CL CA = CR(CL) = 1.25($875) = $1,093.75 To find the total assets, we must first find the total debt and equity from the information given. So, we find the sales using the profit margin: PM = NI / Sales NI = PM(Sales) = .095($5,870) = $549.10 We now use the net income figure as an input into ROE to find the total equity: ROE = NI / TE TE = NI / ROE = $549.10 / .185 = $2,968.11 Next, we need to find the long-term debt. The long-term debt ratio is: Long-term debt ratio = 0.45 = LTD / (LTD + TE) Inverting both sides gives: 1 / 0.45 = (LTD + TE) / LTD = 1 + (TE / LTD) Substituting the total equity into the equation and solving for long-term debt gives the following: 2.222 = 1 + ($2,968.11 / LTD) LTD = $2,968.11 / 1.222 = $2,428.45
Image of page 25
CHAPTER 3 B-25 Now, we can find the total debt of the company: TD = CL + LTD = $875 + 2,428.45 = $3,303.45 And, with the total debt, we can find the TD&E, which is equal to TA: TA = TD + TE = $3,303.45 + 2,968.11 = $6,271.56 And finally, we are ready to solve the balance sheet identity as: NFA = TA – CA = $6,271.56 – 1,093.75 = $5,177.81 21. Child: Profit margin = NI / S = $3.00 / $50 = .06 or 6% Store: Profit margin = NI / S = $22,500,000 / $750,000,000 = .03 or 3% The advertisement is referring to the store’s profit margin, but a more appropriate earnings measure for the firm’s owners is the return on equity. ROE = NI / TE = NI / (TA – TD) ROE = $22,500,000 / ($420,000,000 – 280,000,000) = .1607 or 16.07% 22. The solution requires substituting two ratios into a third ratio. Rearranging D/TA: Firm A Firm B D / TA = .35 D / TA = .30 (TA – E) / TA = .35 (TA – E) / TA = .30 (TA / TA) – (E / TA) = .35 (TA / TA) – (E / TA) = .30 1 – (E / TA) = .35 1 – (E / TA) = .30 E / TA = .65 E / TA = .30 E = .65(TA) E = .70 (TA) Rearranging ROA, we find: NI / TA = .12 NI / TA = .11 NI = .12(TA) NI = .11(TA)
Image of page 26
Image of page 27

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 419 pages?

  • Left Quote Icon

    Student Picture

  • Left Quote Icon

    Student Picture

  • Left Quote Icon

    Student Picture

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes