20 per direct labor hour The consumption of these two drivers is as follows

20 per direct labor hour the consumption of these two

This preview shows page 2 - 5 out of 5 pages.

and Department 2 (labor intensive) with a rate of $1.20 per direct labor hour. The consumption of these two drivers is as follows: Department 1 Department 2 Machine Hours Direct Labor Hours Model A 10,000 128,000 Model B 190,000 290,000 Compute the overhead cost per unit for each product by using departmental rates. (Round to two decimal places.) 4. CONCEPTUAL CONNECTION Using the activity-based product costs as the standard, comment on the ability of departmental rates to improve the accuracy of product costing. Did the departmental rates do better than the plantwide rate? 1. Compute the overhead cost per unit for each product by using a plantwide rate based on direct labor hours. (Round to two decimal places.) Plantwide rate: $_________ per DLH Model A: $__________ overhead cost per unit Model B: $__________ overhead cost per unit 2. Compute the overhead cost per unit for each product by using ABC. (Round rates and unit overhead costs to two decimal places.)
Image of page 2
Model A: overhead cost per unit Model B: overhead cost per unit Note : Be sure to complete both tables below. Activity Driver Activity Rate Setups Production runs per hour Inspections Inspection hours per run Machining Machine hours per hour Maintenance Maintenance hours per run $ $ $ $ $ $
Image of page 3
Overhead assignment Model A Model B Setups Inspections Machining Maintenance Total overhead ÷ Units produced Overhead per unit 3. Suppose that Ramsey decides to use departmental overhead rates. There are two departments: Department 1: (machine intensive) with a rate of $3.90 per machine hour and Department 2: (labor intensive) with a rate of $1.20 per direct labor hour. The consumption of these two drivers is as follows: Department 1 Department 2 Machine Hours Direct Labor Hours Model A 10,000 128,000 Model B 190,000 290,000 Compute the overhead cost per unit for each product by using departmental rates. (Round to two decimal places.) $ $ $ $ $ $
Image of page 4
Model A: per unit Model B: per unit $ $
Image of page 5

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 5 pages?

What students are saying

  • Left Quote Icon

    As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

    Student Picture

    Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

    Student Picture

    Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

    Student Picture

    Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes