G\u00f6nl\u00fcm riyadan kilim alt\u0131nda davul \u00e7al maktan usand\u0131 art\u0131k b\u00f6yle gizli ve

Gönlüm riyadan kilim altında davul çal maktan

This preview shows page 2 - 4 out of 5 pages.

Gönlüm, riyadan kilim altında davul çal- maktan usandı artık., böyle gizli ve riyakâ- rane işten meyhane kapısına bayrak dikmem daha yeğ! 4oıo. Gel, zevk zamanının kadrini büenler, iki âlemi bile bir kadeh şarapla bir güzellik soh- betine satmazlar! Sürüp giden zevku safa, aşk âdeti değil- dir, aşk böyle bir şey olamaz. Eğer bize uy- gun bir yoldaşsan dert ve mihnet çekmen gerek! Yollarda oturup halkı tedaviye kalkışan doktor, aşk sırnnı anlayamaz. Yürü ey gönlü, ölmüş kişi, bir Mesih nefesli kâmili ele geçir! Şikâyet etmiyorum ama sevgilinin mer- hamet bulutundan ciğeri yanmışların tarlasına bir katra bile damlamadı gitti! Nasıl, niçin sözleri baş ağrısı verir, gönül, şarap kadehini ele al da ömründen kâm alr bir an olsun zevk ve huzura eriş! Padişahım, Hafız’m elinde geceleri yalva-
Image of page 2
HAFIZ DİVANI 47S nş, sabah çağlan dua edişten başka sana lâ- yık hiç bir şey yok ki! Zidilberem ki resâned nevâziş-i kalemi Kucâst peyk-i şabS ger hemikuned keremi CDLXXVT. t Halk, sana ‘İkinci Yusuf'sun” dedi. Fa- kat ben iyice dikkat ettim, gördüm ki Yu- suf'tan da güzelsin. Ey güzeller husrevi, sana zamanın Şirini diyorlar ya., o tatlı gülümsemeyle, ne diye- yim? Ondan da şirinsin sen! • Ağzım koncaya benzetmenin imkânı yok. Konca asla bu derecede dar, bu kadar küçük değildir. Yüz kere o ağızdan muradım veririm
Image of page 3
Image of page 4

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 5 pages?

 • Fall '08
 • JOHNSON

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors