Kuşkusuz bu sonu? şirketin mali krizden

 • No School
 • NONE 212
 • 37

This preview shows page 13 - 15 out of 37 pages.

endişeleri ortadan kaldırdı. Kuşkusuz bu sonuç, şirketin mali krizden çıkmasına önemli bir katkıda bulundu. Sonraki gelişmeler umulmayan bir süratle tamamlandı. Bir yıl içinde ses sistemleri arasında bir bireşim arayışına gidildi ve bu da elektronik şirketleri arasında ciddi bir rekabete yol açtı. Müzik piyasasında etkili olan iki dev şirket, RCA (Chase National Bank ve Rockafeller ortaklığı) ile ERPI (Western Electronics, AT&T ve Morgan ortaklığı) birbirleriyle büyük bir yarışa girdiler. 1930 yılında uluslar arası bir anlaşmayla Amerika Birleşik Devletlerinde Fox’un Movie Tone ve RCA’in Photophone sistemleri, Avrupa’da ise Alman Tobis-Klangfilm’in Tri-Ergon sistemi standart olarak saptandı. Bu arada Warner Bros., tümüyle sözlü olarak ilan ettiği yetmiş beş dakikalık ve yirmi beş sahnesi diyalog içeren New York Işıkları ’nı (Lights of New York, Bryan Foy, 1928) gösterime sokmuştu. 1929 yılında ise yüz yetmiş beşi dağıtıma giren üç yüz otuz beş sözlü ve doksan beş de sesle ara yazıyı birleştiren film yapıldı. Bu filmler, artık konuşmalara yer verdiklerinden talkies olarak adlandırıldılar. 1920’lerde sesin yanı sıra renk konusunda da araştırmalar devam ediyordu. Başlangıçta (Melies’in uygulamalarını da içeren), her bir film karesinin elle boyanmasına ( tinting ) dayanan sınırlı sayıda deneme yapılmıştı. Zor, uzun ve sorunlu bir sürecin sonunda renklendirilen kısa sessiz filmler ancak birkaç renge boyanabiliyordu. Filmlerin sürelerinin uzamasıyla birlikte bu işlem iyice güçleşmişti ve pahalıya mal oluyordu. 1915 yılında Technicolor Corporation, yeşil ve 13
Image of page 13
kırmızıdan oluşan iki renk sistemini geliştirmiş ve bu sistemle bir film yapmışsa da film başarısızlığa uğramıştı. Şirket Yirmili yıllar boyunca iki renk sistemini geliştirmek üzere araştırmalarını sürdürdü ve önemli ilerleme kaydetti. Nitekim, bu sistemin uygulandığı 1922 tarihi Deniz Kazası ’nın (The Toll of The Sea, Chester Franklin) önemli bir ticari başarı kazandı. Paramount’un On Emir’i (The Ten Commandments, Cecil B. DeMille, 1923), MGM’in Neşeli Dul ’u (The Merry Widow, Eric Von Stroheim, 1925), Lasky’nin Kara Korsan ’ı (The Black Pirot, Albert Parker, 1926) gibi, bazı büyük bütçeli filmlerin bazı bölümleri renkli çekildi. İşlemlerin daha kolay ve daha ucuz olmasını sağlamaya çalışan şirket, 1928’de yeni bir iki renk tekniği geliştirdi; bu teknik Broadway Şarkısı ’nın (Broadway Melody, Harry Beaumont, 1929) renkli bölümlerinde, tümü renkli ve sesli ilk filmlerden biri olan Hollywood’un Altın Arayıcıları’ nda (Gold Diggers of Hollywood, Roy Del Ruth, 1929) kullanıldı. Birkaç yıl içinde Technicolor Corporation’ın katkısıyla otuz altı renkli film yapıldı. Ancak seyirciler bu filmlerdeki renk tonlarının yetersizliğinden ötürü pek memnun değillerdi. 1932’de Tecnicolor sonraki yirmi yıl boyunca tüm renkli filmlerde kullanılacak olan üç renk sistemini devreye soktu ve renk özellikle macera filmlerinin ayrılmaz parçası oldu. 1939 yılında gösterime girerek gişelerde hasılat rekorları kıran iki film, Oz Büyücüsü (Wizard of Oz, Victor Fleming) ve Rüzgar Gibi Geçti (Gone With the Wind, Victor Fleming) renkli film macerasının hedefine ulaşacağını gösterdi. Biri fantastik dünyasını yaratırken, öteki ise
Image of page 14
Image of page 15

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 37 pages?

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask ( soon) You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors