84o Ab\u0131hayat gibi duda\u011f\u0131n cana kuvvet ver mede Bu toprak bedenimiz \u015farap

84o abıhayat gibi dudağın cana kuvvet ver mede bu

This preview shows page 4 - 5 out of 5 pages.

84o. Abıhayat gibi dudağın cana kuvvet ver- mede. Bu toprak bedenimiz, şarap lezzetini onda bulmada. Lâl dudağın yüzlerce minnetle bir öpücük verdi; gönlüm yüzlerce ısrardan sonra mura- dına erişti.
Image of page 4
102 HAFIZ DÎVANI Akşam geçip sabah geldikçe, gündüz bi- tip akşam oldukça âşıkların diline senin duan virdolmuştur. Hafız, bizden tövbe ve takva umma. Hiç kimse rint, âşık ve mecnun kişinin doğru yola geldiğini görmemiştir. Eger be mezheb-i tu hün-ı câşikest mubah Şalah-ı mâ heme Snest kan turâst şalâh - H — C. Gönlüm, Femıh’un hevesiyle, onun sev- gisiyle zülfü gibi darmadağın. B45. Siyah zülfünden başka kimse yüzünden nasib almıyor. O zülüf, ne talihli bir zenci kul ki daima onunla yoldaş, daima onunla diz dize. Azat selvi, gönül çeken güzel boyunu görse söğüt gibi tir tir titremeye başlar. Sâki, Ferruh un sihirbaz nergislerinin yâ- dıyle erguvan renkli şarabı sun. Boynum dertten yay gibi büküldü, kaş- ları gibi iki büklüm oldu. 050. Amber kokulu zülfü, Tatar diyarındaki misk’in kokusunu utandırdı. Herkesin birisine meyli var ya., benim gönlüm de Ferruh’a akmada.
Image of page 5

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 5 pages?

 • Fall '08
 • JOHNSON

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors