D cost of goods sold to be overstated and net income

This preview shows page 2 - 5 out of 5 pages.

D. Cost of goods sold to be overstated and net income to be understated. E. Cost of goods sold to be overstated and net income to be correct. 18. A company had the following purchases during the current year: January: 10 units at $120 February: 20 units at $125 May: 15 units at $130 September: 12 units at $135 November: 10 units at $140 On December 31, there were 26 units remaining in ending inventory. Using the FIFO inventory valuation method, what is the cost of the ending inventory? A. $3,280. 2
Image of page 2

Subscribe to view the full document.

B. $3,200. C. $3,445. D. $3,540. E. $3,640. 19. A company had the following purchases during the current year: January: 10 units at $120 February: 20 units at $125 May: 15 units at $130 September: 12 units at $135 November: 10 units at $140 On December 31, there were 26 units remaining in ending inventory. Using the LIFO inventory valuation method, what is the cost of the ending inventory? A. $3,280. B. $3,200. C. $3,445. D. $3,540. E. $3,640. 20. A company had inventory on November 1 of 5 units at a cost of $20 each. On November 2, they purchased 10 units at $22 each. On November 6 they purchased 6 units at $25 each. On November 8, 8 units were sold for $55 each. Using the LIFO perpetual inventory method, what was the value of the inventory on November 8 after the sale? A. $304 B. $296 C. $288 D. $280 E. $276 21. Grays Company has inventory of 10 units at a cost of $10 each on August 1. On August 3, it purchased 20 units at $12 each. 12 units are sold on August 6. Using the FIFO perpetual inventory method, what amount will be reported in cost of goods sold for the 12 units that were sold? A. $120. B. $124. C. $128. D. $130. E. $140. 22. McCarthy Company has inventory of 8 units at a cost of $200 each on October 1. On October 2, it purchased 20 units at $205 each. 11 units are sold on October 4. Using the FIFO perpetual inventory method, what amount will be reported in cost of goods sold for the 11 units that were sold? 3
Image of page 3
A. $2,239. B. $2,255. C. $2,200. D. $2,228. E. $2,215. 23. McCarthy Company has inventory of 8 units at a cost of $200 each on October 1. On October 2, it purchased 20 units at $205 each. 11 units are sold on October 4. Using the FIFO perpetual inventory method, what is the value of inventory after the October 4 sale?
Image of page 4

Subscribe to view the full document.

Image of page 5
  • Spring '15
  • WILLIAMT.URQUHART
  • Accounting, FIFO and LIFO accounting, Starlight Company, McCarthy Company

{[ snackBarMessage ]}

Get FREE access by uploading your study materials

Upload your study materials now and get free access to over 25 million documents.

Upload now for FREE access Or pay now for instant access
Christopher Reinemann
"Before using Course Hero my grade was at 78%. By the end of the semester my grade was at 90%. I could not have done it without all the class material I found."
— Christopher R., University of Rhode Island '15, Course Hero Intern

Ask a question for free

What students are saying

  • Left Quote Icon

    As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

    Student Picture

    Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

    Student Picture

    Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

    Student Picture

    Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern