Biri teknolojik bir yeniliğin ötekisi ise günlük

 • No School
 • NONE 212
 • 37

This preview shows page 26 - 28 out of 37 pages.

gangster filmleri geliyordu. Biri teknolojik bir yeniliğin ötekisi ise günlük hayatın ve ekonomik bunalımın perdeye taşınmasının sonucuydu. Müzikal Sesliye geçişin sonucunda şarkılara yer veren filmlerle başlayan müzikaller başlangıçta, Ernst Lubich gibi Avrupalı yönetmenlerin etkisiyle fars çerçevesi içinde kalan ve karşılıklı söylenen şarkılar üzerine kurulan, belirli dozda cinselliğe yer veren aşk hikâyeleri anlatıyordu. Bunların yerini, 1930’ların ortalarından itibaren, kalabalık kadrolu büyük gösteriler aldı. 1933 de Altın Arayıcılar ’la (Gold Diggers of 1933, Mervyn LeRoy) başlayan gelişme, 42. Cadde (42nd Street, Lloyd Bacon, 1922) ve New York sahne müzikallerinin dans yönetmeni Busby Berkeley’in filmleriyle devam etti. 21 Fred Astaire ve Ginger Rogers ise müzikalin yıldızları oldular. Bilindiği gibi müzikal türün başta gelen özelliklerinden biri pahalıya mal olmalarıdır. Müzikal film çekmek için bestecilere, müzisyenlere, koreograflara, çok sayıda dansçıya, hem dans eden hem şarkı söyleyebilen yıldızlara gerek vardır. ABD’nin eğlence dünyasında önemli bir yer tutan sahne müzikalleri, vodvil ve müzikhol geleneği, Hollywood’un müzikal film yapmasına imkân verecek kadroyu sağladı. Elde edilen gişe başarıları ise büyük stüdyoların bu türe yatırım yapıp geliştirmesinin yolunu açtı. 21 Berkeley’in filmleri sonraları özellikle kadın film eleştirmenleri tarafından, kadın bedenlerini nesneleştirerek kimliksiz kıldıkları, kadınları devasa bir bütün oluşturan aksesuara dönüştürdükleri gerekçesiyle ciddi biçimde eleştirilmiştir. 26
Image of page 26
Müzikal filmlerin önemli bir başka özelliği daha vardı. Bireysel yetenek, azim ve çok çalışmayla ekip olarak başarıya uzanmanın hikâyeleri, türün doğasına uygundu. Kendini, yeteneklerini geliştirmekten vazgeçmeyen bireyin önüne fırsat çıktığı anda bunu yakalamaya hazır olmasına ilişkin inanç, düzenin çarklarının dönmesi açısından her zaman önemli olmuştu. Müzikaller bu inancın canlandırılmasına da katkıda bulunabilirdi. Böyle olunca özellikle, Broadway Melodisi (Broadway Melody, Harry Beumont, 1929)’un açtığı yolu izleyen ve “sahne arkası müzikalleri” ( backstage musicals ) olarak adlandırılan bir grup film, kendini, kendi başarısıyla inşa eden birey temasıyla bağlantılı olarak dönemin ideolojik gereksinimine yanıt verme konusunda en ön sırada yer aldı. Sahne arkası müzikalleri, bir Broadway gösterisinin sahneye koyulma sürecini konu eder. Dolayısıyla bu filmler, değişik görevleri yerine getirmekle yükümlü kalabalık bir kadronun, bir yönetici liderliğinde, her türlü aksiliği ve engeli aşarak gösteriyi hazırlamalarının hikâyesini anlatır. Perdenin açılacağı güne kadar çeşitli gerilimler, anlaşmazlıklar yaşanır ama sonuçta ekip parlak bir şekilde hak ettiği başarıyı kazanır. Müzikallerin niteliklerinden biri olan ve müzikle dansın birlikteliğinden doğan enerji seyircilere de aktarılır. Sonuçta kazanılan başarıyı onlar da paylaşır. Ayrıca sahne üzerindeki kalabalık grupları düzenli hareketleri adeta toplumsal uyumun gerçekleşebileceğinin işaretidir. Mutlu sona ulaşan bu başarı öyküleri, seyredenlere İyimserlik aşılamaya çalışıp tek bir amaç için birlikte çalışmanın önemini vurgulamış oldular.
Image of page 27
Image of page 28

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 37 pages?

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask ( soon) You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors