A\u015fk\u0131n\u0131n gam\u0131 bu toprak bedenime \u00f6ylebir kimyad\u0131r ki kur\u015fun gibi bile olsa halis

Aşkının gamı bu toprak bedenime öylebir

This preview shows page 4 - 5 out of 5 pages.

madıkça aşk gamından kurtulamazsın. Aşkının gamı, bu toprak bedenime öyle bir kimyadır ki kurşun gibi bile olsa halis altın haline getirir. Hafız, bilgisizler değerli incinin kıymetini ne bilsinler? İri incini kıymet büenlerden baş- kasına verme!
Image of page 4
h afiz d iv a n i 599 Nist kesrS zikemend-i ser-i zulf-i tu helaş Mıkuşi câ§ık-ı miskin-u netersi zi kışâş II. Gönlüm, rakibinden kurtulmadı gitti, öy- ledir.. hikayeci, hikâyeyi sevmez, çekemezi Muhtesip şarap küpünü kırdı ama ben de onun kafasını yardım. Başa baş, kısasa kısas demişler! 365.. Şarap kadehi İsa'ya benzer, hassalariyle her an ölüleri diriltir. Çalgıcım, öyle bir perdeden çal ki gökte müşteri yıldızı bile zühre gibi oynasın! Dalgıç, candan baştan geçmezse denizden nasıl olur da inci çıkarabilir? Akçeyi akıldan değil, aşktan iste de tam altın gibi halis olasın. Hafız, hamd ve ihlâs surelerini, canla başla sevgilinin mushaf yüzünden okudu. Ezrekıbet dilem neyâtt helâş Zan ki el kâss la yuhibbu! kâşs LII. 370. Yüzünün güzelliği, bütün dünyayı enine, boyuna zaptetti. Gün yüzündeki güneş bile Gökyüzündeki ayın güzel yüzünü gördü de utandı.
Image of page 5

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 5 pages?

 • Fall '08
 • JOHNSON

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors