fcl\u015f fe\u0131rSman \u015fov ki p\u00ee\u015f \u0131 kadd i racnfi m\u0131remet XCTV Y\u00fcz\u00fcn\u00fcn hayali her yolda

Fclş feırsman şov ki pîş ı kadd i racnfi

This preview shows page 4 - 5 out of 5 pages.

fclş feırSman şov ki pîş-ı kadd-i racnfi mıremet XCTV. • Yüzünün hayali, her yolda yoldaşımız... zülfünün kokusu daima bu kokuya agâh olan canımızda.
Image of page 4
HAFIZ DÎVANI 97 800 . 805. Aşkı hoş görmeyen davacıların rağmine yüzün, bizim kaatı’ ve kesin bürhammız. Bir bak, dinle, elmaya benzeyen çenen- deki çukur ne diyor: Mısır'daki Yusuf gibi binlerce güzel bizim kuyumuza düşmüştür! O uzun zülfüne elimiz erişmezse sende ne kabahat var? Suç, bizim perişan bahtımız- da, günah bizim kısa elimizde! Hususî halvet sarayının kapıcısına söyle: Filân, eşiğimizin bir bucağında oturanlardan- dır. Zahiren huzurumuzda değil, fakat haki- katte daima hatırımızda, gönlümüzden hiç çıkmaz. Eğer Hafız bir şey düeyerek kapıyı ça- larsa aç. Çünkü yıllardır bizim ay gibi yüzü- müze müştak. Hayâl-i rüy-i tu der her tarik hemreh-i mâst Nesi m-i müy-ı tu peyvend-i cân-ı âgeh-i mâst xcv. • Saki, şarabı sun, oruç ayı geçti. Kadehi ver, ad san zamanı geçip gitti. Azız vakit geçti, gel de sürahi ve kadeh- siz geçen ömrü kaza edelim. Beni öyle bir sarhoş et ki kendimden geçeyim de hayal sahasına kim geldi, nereye gitti? Hâberim bile olmasın!
Image of page 5

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 5 pages?

 • Fall '08
 • JOHNSON

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors