240 the full time employees at rocky corporation work

This preview shows page 3 - 6 out of 13 pages.

240
- The full-time employees at Rocky Corporation work 8 hours per day, while the part-time employees work 6 hours per day. Rocky has 2,250 full-time employees and 900 part-time employees. What is the number of full-time equivalent employees?
- Perfect Pigments has 3,500 gallons of paint in WIP inventory, with 80% of materials already added. What are equivalent units in ending WIP inventory for materials if the paint is 50% through the process?
- Perfect Pigments has 3,500 gallons of paint in WIP inventory, with 80% of materials already added. The paint is 50% through the process. Assuming all conversion costs are added evenly throughout the process, what are the equivalent units for conversion costs?
- Yummy Tummy Desserts has 3,200 quarts of ice cream in WIP inventory, with all materials already added. What are equivalent units in ending WIP inventory for materials if the ice cream is 75% through the process?
- Yummy Tummy Desserts has 3,200 quarts of ice cream in WIP inventory, with all materials already added. The ice cream is 75% through the process. Assuming all conversion costs are added evenly throughout the process, what are the equivalent units for conversion costs?
- The following information is provided by Alexandria Corporation: WIP inventory, January 1 0 units Units started 14,000 Units completed and transferred out 9,000 WIP inventory, December 31 5,000 Direct materials $28,200 Direct labor $18,000 Manufacturing overhead $7,500 The units in ending WIP inventory were 75% complete for materials and 50% complete for conversion costs. What are the total equivalent units for direct materials?
- Best Birdies produces ornate birdcages. The company's average cost per unit is $18.00 when it produces 2,200 birdcages. If $5,500 of the total costs are fixed, what is the variable cost of producing each birdcage?
- Total fixed costs for Taylor Incorporated are $240,000. Total costs, including both fixed and variable, are $500,000 if 125,000 units are produced. The variable cost per unit is Cost equation y = vx + f $500,000 = 125,000x + 240,000 260,000 = 125,000x $2.08 = x

  • Left Quote Icon

    Student Picture

  • Left Quote Icon

    Student Picture

  • Left Quote Icon

    Student Picture