A manufacturing department has 50000 eup for units

This preview shows page 3 - 6 out of 13 pages.

A manufacturing department has 50,000 EUP for units completed and transferred out and 4,500 EUP for units in ending inventory. Materials cost is $2.50 per EUP and labor/overhead cost is $3.75 per EUP. The total amount transferred out is $312,500. Department 1 completed and transferred out 450 units and had ending work in process inventory of 60 units. The ending inventory is 20% complete for materials and 60% complete for labor and overhead. The equivalent units of production for labor and overhead is 486 units.
450 + 60 x 60% Using the weighted-average method, the computation of EUP separates units into
A company completes 21,000 units this month and has ending goods in process inventory of 3,000 units which are estimated to be 40% complete. Direct materials cost per EUP is $5.00 and Conversion cost per EUP is $1.50. The cost transferred to Finished Goods Inventory is $136,500. 21,000 x $5 + 21,000 x 1.50 The total beginning balance in Work in Process Inventory is $60,000, which included direct materials and conversion. During the period, the department incurred the following costs: direct materials $22,000 and conversion costs $142,000. The total costs to account for is $224,000.
A department begins the month with 100 units at a cost of $7,500 in work in process. An additional 1,000 units are started during the month and additional costs incurred are $12,500. At the end of the month, there are 200 units still in process which are 50% complete. The ending balance in Work in Process Inventory is $2000 For computing the ending balance in Work in Process Inventory , first, we have to calculate the equivalent unit and the cost per equivalent unit which is shown below: = Additional units - beginning units + still in process units × completion percentage = 1,000 units - 100 units + 200 units × 50% = 900 units + 100 units = 1,000 units Now cost per equivalent unit would be = (Beginning cost + additional cost) ÷ (equivalent units) = ($7,500 + $12,500) ÷ (1,000 units) = $20,000 ÷ 1,000 units = $20 Now the ending inventory equals to = still in process units × completion percentage × cost per equivalent unit = 200 units × 50% × $20 = $2,000 Department A completed and transferred out 2,100 units and had ending work in process inventory of 120 units. The ending inventory is 10% complete for materials and 70% complete for labor and overhead. The equivalent units of production for labor and overhead is 2184 units. Department A completed and transferred to finished goods a total of 60,000 units. Their ending inventory consisted of 40,000 units which were 80% complete with respect to direct materials and 30% complete with respect to conversion cost. The cost per EUP for direct materials is $4.00 and for conversion is $3.50. The cost of ending work in process inventory is $170,000. Direct material cost content in the ending inventory = Number of units*Completion Percentage with respect to direct material*Cost per EUP of direct materials = 40000*80%*4 = $128000 Conversion cost content in the ending inventory = Number of units*Completion Percentage with respect to conversion cost*Cost per EUP of conversion = 40000*30%*3.5 = $42000

  • Left Quote Icon

    Student Picture

  • Left Quote Icon

    Student Picture

  • Left Quote Icon

    Student Picture