30 Y\u00fcz\u00fcn\u00fcn beyazl\u0131\u011f\u0131 g\u00fcnd\u00fczden siyah z\u00fclf\u00fcn\u00fcn siyahl\u0131\u011f\u0131 gecenin karanl\u0131\u011f\u0131ndan

30 yüzünün beyazlığı gündüzden siyah

This preview shows page 3 - 5 out of 5 pages.

ve Hint diyarları haraç vermiş! * 30 . Yüzünün beyazlığı, gündüzden., siyah zülfünün siyahlığı, gecenin karanlığından da- ha parlaktır. Ballı ağzın Hızır'ın abıhayatına revaç ve- riyor.. şeker gibi dudağın Mısır’da yetişen şeker kamışını andırmaz olmuş. Eğer sen, gönül derdine ilâç vermezsen, hakikaten ben, bu hastalıktan kurtulamaya- cağım. Taş yüreklisin., neden merhamet etmiyor, neden daima gönlümü kırıyorsun! öyle bir gönlü kırmadasın ki sırça gibi nazik. Dudağın Hızır, ağzın abıhayat., boyun selvi, belin kıl, göğsün fil dişi!
Image of page 3
h a f i z d î v a n i 101 «35. Hafız’ın gönlüne senin gibi bir padişahın aşkı düştü. Keşki kapındaki toprağın değer- siz bir zerresi olsaydı! Tul ki ber ser-i hüban-ı kîşverî çun tâc Sezed eger heme-ı dîlberan dehendet bîc H XCIX. # Mezhebinde âşıkların kanım dökmek he- lalsa münasip gördüğün ne olursa olsun, biz de münasip görür, ondan hoşlanırız. Siyah zülfünün karanlığı zulmetleri mey- dana getirmede, ay gibi yüzünün beyazlığı sa- bahlan izhar etmektedir. Kimse ne kement gibi zülfünün büklüm- lerinden kurtuldu, ne küçük birer yaya ben- zeyen kaşlarınla ok gibi gözlerinden halâs oldu! Gözümden yanıma öyle bir ırmak akmış ki gemicüerin büe o suda yüzmeye kudretleri yok.
Image of page 4
Image of page 5

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 5 pages?

 • Fall '08
 • JOHNSON

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors