Bizim yan\u0131m\u0131za u\u011fray\u0131nca ete\u011fini toprak tan kandan sak\u0131n \u00c7\u00fcnk\u00fc bu yolda bir\u00e7ok

Bizim yanımıza uğrayınca eteğini toprak tan

This preview shows page 3 - 5 out of 5 pages.

Bizim yanımıza uğrayınca eteğini toprak- tan, kandan sakın. Çünkü bu yolda birçok kurbanların var! Dostlar, gönül, sırrını faş ediyor. Aman, sevgiliye haber verin, merhamet etsin de ben de kurtulayım, siz de kurtulun? Gözünün hüküm sürdüğü devirde hiç kim- se zâhitlikten faydalanmadı, herkes, o gözlere âşık oldu. Sarhoş gözlerinin de zahitlik satma- ması, âşıklara bakması daha iyi. Uykulara bulanmış bahtımız galiba uya- nacak. Çünkü parlak yüzün, bahtımızın gözüne su serpti! Yanağından sabah rüzgârına bir deste gül yoldaş et de gönder... Belki ayağım bastı-
Image of page 3
HAFIZ DİVANI 11 ğın gül bahçesinin toprağından bir koku du- yarız. Ey Cem meclisinin sâkileri, zamanınızda kadehiniz şarapla dolmadı ama yine ömrünüz uzun olsun, muradınıza eftşin! Ey yıldızı yüce padişahlar padişahı, Tann için olsun bir himmet et de yıldız gibi ben de sarayının toprağını öpeyim! «5. - Sevgili, Hafız bir dua etmekte, işit ve amin de: Dilerim, şeker saçan dudağın bize kısmet olsun! * Ey seher yeli, Yezd’lilere tarafımızdan de ki: Hakkınızı tanımayan, gözetmeyen, kişi- lerin başı, çevgânmızın topu olsun! * Sizden uzakız ama yine padişahınızın kuluyuz, yine sizi övmekteyiz. Ey furü£-ı mâh-ı hüsn ez rây-ı rahşân-ı şumâ Âb-ı rüy-ı bubi ez çâh-ı zenehdân-ı şumâ X. t Ey seher yeli, o güzel ceylana mülâye- metle söyle, bizi dağlara, ovalara salan sen- sin!
Image of page 4
Image of page 5

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 5 pages?

 • Fall '08
 • JOHNSON

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors