Sevgiliyi g\u00f6remedi\u011fimden i\u00e7im kan kesil di dilerim aynl\u0131k g\u00fcnleri mahvolsun Bir

Sevgiliyi göremediğimden içim kan kesil di dilerim

This preview shows page 2 - 4 out of 5 pages.

Sevgiliyi göremediğimden içim kan kesil- di; dilerim aynlık günleri mahvolsun! Bir zamancağız dostlara uy, bu uygunluğu ganimet bil! # Ey güzel sesli çalgıcı, farsça şüri Irak nağmesiyle bir güzelce oku! • Ey üzüm kızı, sen pek güzel bir gelin- sin; fakat arada bir de boşanmaya lâyıksın. 3965. * Güneşle aynı yerde oturmak, her şeyden mücerret olan Mesih'e yaraşır. Vuslat zamanı gelip geçti de haberimiz, bile olmadı; Hafız, gayri aynlık gazelleri söyle! Göz yaşlanm, ardınızdan akıp gidiyor, on- lan hor görmeyin, azımsamayın, ırmaklardan nice denizler meydana gelir. Suleymâ munzu hallet bil ‘Irâki Uiâkı minhevâha mâ ulâkı CDLXXL t Gözlerimden yaşlar akarak iştiyakımı yaz- dım. Gel, gel ki sensiz gamdan ölmek üzere- yim ben. Çok zamanlar gözlerime “Ey Selma’nın. konak yerleri. Selmanız nerede?” dedim.
Image of page 2
470 HAFIZ DİVANİ 3970. Ne şaşılacak vak’a, ne garip hadise: Ben öldürüldüğümden çabalayacağım, muztarip ola- cağım yerde sabır ediyorum da katilim şikâ- yette bulunuyor! Seni kim tayip edebilir? Gül yaprağına damlayan çiğ tanesi gibi tertemizsin. Tann’nın sanat kalemi, suya, toprağa mensup olanlan meydana getirince lâleyle güle de senin ayağının toprağından şeref verdi. Sabah rüzgârı amberler saçıyor. Sâkiv kalk da temiz ve güzel kokulu üzüm şarabını getir!
Image of page 3
Image of page 4

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 5 pages?

 • Fall '08
 • JOHNSON

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors