Çağrısı yaptığında hollywood için film

 • No School
 • NONE 212
 • 37

This preview shows page 18 - 20 out of 37 pages.

çağrısı yaptığında Hollywood için film denetimini daha sıkı biçimde düzenlemekten başka yol kalmamıştı. 1934 yılında, Stüdyo İlişkileri Komitesi, Yapım Kuralları Yöneticiliği adı altında yeniden düzenlendi ve başına Hays’in yardımcısı olarak Joseph I. Breen getirildi. Bu arada yukarıda sözü edilen kitabın kamuoyunda yarattığı endişe stüdyoların filmP politikaları üzerindeki baskıyı artırmıştı. 1954’e dek görevini sürdüren Breen ve ekibi Yapım Kuralları’nı ( Production Code ) hazırlayarak yürürlüğe koydu. Kurallar uymak görünürde zorunlu değildi ama bunlar onay damgası vurulmamış filmlerin sistem içinde dağıtılması neredeyse imkânsız olduğundan bağımsız yapımcıları da kapsıyordu. Kuralların amacı, filmler için “iyi ve doğru” bir zevke hitap edecek genel standartları koymaktı. Bu kez yazılı bir yapılacaklar ve yapılmayacaklar listesi hazırlanmıştı. Genel ilkelerin başında, hiçbir filmin onu izleyenlerin temel yaşam standartlarını aşağı çekmemesi gerektiği, bu nitelikteki filmlerin yapılamayacağı açıklaması yer alıyordu. Dolayısıyla suça, yanlış davranışlara, kötülüğe ve günaha yönelik olarak seyircide asla sempati yaratılmayacaktı. Yapılması gerekenlerin başında evlilik kurumunun yüceltilmesi geliyordu. 16 Zaman içinde belirli ölçülerde değişim gösterse de Yapım Kurallarının filmler üzerinde önemli etkileri oldu ve bazı zorlamalara karşın 1966’ya dek yürürlükte kaldı. 17 Filmler ve Yönetmenler 16 Listede yapılmaması gerekenlerle ilgili şöyle hükümler vardı: “İntikam haklılaştırılmamalı; bir suçun yöntemleri ayrıntılarıyla sergilenmemeli; yasa dışı uyuşturucu akışı hiçbir şekilde gösterilmemeli. Filmler cinsel ilişkilerin aşağı biçimlerini onaylanmış ve sıradan şeyler olarak göstermemeli; tutkulu anlar senaryoda gereği yoksa yer almamalı; uzun ve ihtiraslı öpüşmeler, ihtiraslı kucaklaşmalar, ima edici davranış ve duruşlar gösterilmemeli. Cinsel hijyen ve zührevi hastalıklar filme konu yapılamaz; cinsel sapıklık her ne surette olursa olsun yasaktır; farklı renkteki ırklar arasındaki cinsel ilişki gösterilemez; iğfal ve tecavüz dokundurmanın dışında asla gösterilemez, bunlar güldürüler için uygun malzeme değildir. Dini kişilikler komik karakterler ya da haydutlar olarak gösterilemez; cehennem, lanet gibi sözler kullanılamaz; küfür, argo ve kaba sözler kullanılmamalı.” 17 1960’ların yeni liberal rüzgârında güçlenen insan ve yurttaş hakları grupları yarattığı düşünce ortamı ve ahlaksızlığa ilişkin olarak Yüksek Mahkeme’nin aldığı kararlar her şeyin yeniden düzenlenmesini gerekli kılıyordu. Yeni kurallar da doğruluğu yüceltilip, günahı lanetleniyordu ama şiddet ve cinsellikle ilgili yasakları esnetiyordu. 1968’de ise yaş gruplarına yönelik derecelendirmeye dayalı bir sınıflandırma sistemi uygulamaya geçti. 18
Image of page 18
1920’li yıllarda sessiz sinema olgunlaşmıştı. Sesle birlikte Hollywood her bakımdan önemli bir atılım yapmış oldu. Stüdyo sisteminin Otuzlardaki işleyişi, birçok önemli yönetmenin çok sayıda önemli film yapmasına imkân verdi. Kuşkusuz bunun tersi de doğru; yani bu yönetmenlerle filmlerin Hollywood’un yıldızının parlamasında katkısı büyük. Howard Hawks, John Ford, Frank
Image of page 19
Image of page 20

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 37 pages?

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Ask Expert Tutors You can ask You can ask ( soon) You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes