5 c what is its final temperature density of aluminum

This preview shows page 2 - 4 out of 4 pages.

temperature was 32.5 °C, what is its final temperature? (density of aluminum = 2.70 g/cm3). Mass = volume x density = 98.5 x 2.70 = 265.95 24.200 J•mol−1•K−1 [1] g^-1 = 24.20/26.98= 0.897 J g^-1 ^-deg 67.4 = 265.95 x 0.897 x ΔT ΔT = 67.4 / (265.95 x 0.897) = 0.28 °C T = 32.5 + 0.28 = 32.78 °C
Image of page 2

Subscribe to view the full document.

CHAPTER EXERCISES (1-8) 3 Chapter 4, Exercise 72 Fill in the blanks to complete the following table. Chemical Symbol Group Number Group Name Metal or Nonmetal Cl 7A Halogens Nonmetal Ca 2A Alkaline Earth Metals Metal Xe 8A Noble Gases Nonmetal Na 1A Alkali metal Metal F 7A Halogen Nonmetal Chapter 5, Exercise 78 Calculate the formula mass for each of the following compounds. (a) CS2 = 12.011 + 2 (32.065) = 76.141 (b) C6H12O6 = 6 (12.011) + 12 (1.008) + 6 (15.999) = 180.156 (c) Fe(NO3)3 = 55.845 + 3(14.007) + 9(15.999) = 251.847 (d) C7H16 = 7 (12.011) + 16 (1.008) = 100.205 Chapter 6, Exercise 78 Calculate the mass percent composition of carbon in each the following carbon compounds. (a) C2H2 = 2 x Molar mass C Molar mass C2H2 x 100% = 2 (12.011) + 2 (1.008) = 26.038 = 2 x 12.011 26.038 x 100% = 0.923 (b) C3H6 = 3 (12.011) + 6 (1.008) = 42.081 = (3 x 12.011 / 42.081) x 100% = 0.86 (c) C2H6 = 2 (12.011) + 6 (1.008) = 30.07 = (2 x 12.011 / 30.07) x 100% = 0.799 (d) C2H6O = 2 (12.011) + 6 (1.008) + 15.999 = 46.069 = (2 x 12.011 / 46.069) x 100% = 0.52
Image of page 3
CHAPTER EXERCISES (1-8) 4 Chapter 7, Exercise 82 A beaker of nitric acid is neutralized with calcium hydroxide. Write a balanced molecular equation and a net ionic equation for this reaction. Molecular = 2HNO3(aq) + Ca(OH)2(aq) Ca(NO3)2(aq) + 2H2O(l) Net Ionic = H+ + OH- H2O(l) Chapter 8, Exercise 82 Many home barbecues are fueled with propane gas (C3H8). How much carbon dioxide in kilograms is produced upon the complete combustion of 18.9 L of propane (approximate contents of one 5-gal tank)? Assume that the density of the liquid propane in the tank is 0.621 g/mL. ( Hint: Begin by writing a balanced equation for the combustion reaction.) C3H8 + 5O2 -----> 3CO2 + 4H2O mass of propane in 18.9L = 0.621 x 18.9 = 11.737kg = 11737g amount of propane = mass/molar mass = 11737/44 = 266.75mol amount of CO2 produced = 3 x 266.75 = 800.25mol mass of CO2 = amount x molar mass = 800.25 x 44 = 35211g = 35.211kg
Image of page 4

{[ snackBarMessage ]}

Get FREE access by uploading your study materials

Upload your study materials now and get free access to over 25 million documents.

Upload now for FREE access Or pay now for instant access
Christopher Reinemann
"Before using Course Hero my grade was at 78%. By the end of the semester my grade was at 90%. I could not have done it without all the class material I found."
— Christopher R., University of Rhode Island '15, Course Hero Intern

Ask a question for free

What students are saying

  • Left Quote Icon

    As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

    Student Picture

    Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

    Student Picture

    Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

    Student Picture

    Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern