Bununla birlikte yu kanein görüntü

 • No School
 • NONE 212
 • 37

This preview shows page 20 - 23 out of 37 pages.

romandan farklı olarak iyimser sayılabilecek biçimde düzenlemişti. Bununla birlikte, Yurttaş Kane’in görüntü yönetmenliğini de yapacak olan dönemin önemli sinemacılarından Greg Toland’ın da katkısıyla film, etkileyici bir belgesel niteliği taşıyordu. Gazap Üzümleri Frank Capra Otuzların dünyasında yaşanan toplumsal çalkantılara iyimser ve hatta ütopik bir tarzla yaklaşan Frank Capra da bir göçmen çocuğuydu ve ABD’ye altı yaşında gelmişti. Sisteme olan inancını ortaya koyan filmleri dönemin çarpıcı örnekleri arasında yer alır ve bugün bile ilgiyle izlenebilir. Dönemin filmlerine hâkim olan genel eğilim, yani olan biteni görmek ama 20
Image of page 20
bununla mücadelenin yolunu “birey”de ve “var olan” sistemin dayandığı “idealler”de aramak, Capra’nın filmlerinde tüm açıklığıyla ortaya çıkar. Hem endüstri hem de seyirci tarafından beğenilen Capra’nın kariyerinin en parlak dönemi 1930’lara denk düşüyor. Birçok mesleki örgütün başkanlığın yapan ve Hollywood’un en saygın yönetmenlerinden biri olan Capra, Bir Gecede Oldu (It Happened One Night, 1934), Bay Deeds Şehre Gidiyor (Mr. Deeds Goes to Town, 1936) ve Beraberinde Götüremezsin (You Can’t Take It With You, 1938) ile üç kez en iyi yönetmen Oscar’ı kazandı. Ayrıca, farklı sinema çevrelerinden ve savaş sırasındaki katkılarından ötürü ordudan pek çok ödül aldı. Bu dönem boyunca yönettiği filmlerde Amerikan değerlerini kutsayan Frank Capra, ilkeleri için savaşan sıradan Amerikalı bireyi yücelterek popülist bir yaklaşım ortaya koydu. Bir Günlük Hanımefendi ’nin (Lady for a Day, 1933) hikayesi, büyük bir kentin karanlık sokaklarındaki gangsterlerin, gece kulüplerinin ve yoksulların etrafında kurulmuştu. Herkesin tanıyıp sevdiği, elma satarak geçinen yaşlıca bir kadının karşılaştığı zor durum tüm mahalleyi birleştirecek, gangsterle polis, hatta belediye başkanı bile aynı amaç için bir araya gelecekti. Avrupa’da okuttuğu ve onu zengin bir kadın sanan kızının bir İspanyol soylusuyla nişanlandığını, ailecek tanışmaya gelmekte olduklarını öğrenen anne elbirliğiyle bir gün için hanımefendi yapılıyordu. Bay Deeds Kente Gidiyor’ un esas karakteri, kendine kalan büyük mirası öteki dar gelirlilerle paylaşmak istiyor, şirketini halka ya da küçük tasarrufçuya açıyordu. Bu hareketinden ötürü hakkında deli olduğu dolayısıyla mirası yönetemeyeceği iddiasıyla dava açılan Deeds, mahkemede yaptığı uzun savunmasında Amerikan ideallerini sıralayarak tüm Amerika’ya sesleniyordu. Bay Smith Washington’a Gidiyor’ da ise kendi çıkarları doğrultusunda kullanılmak üzere bir grup politikacı tarafından senatör seçtirilerek Washington’a getirilen saf, dürüst, sıradan bir birey olan Smith’in öyküsü anlatılıyordu. İlk günlerin hayranlık ve heyecanını atlattıktan sonra gözleri açılan genç adam politik ortamın kokuşmuşluğu görüyor, kullanıldığını anlıyordu. Sade bir insan olmakla birlikte Smith, kısa bir çöküntü döneminden sonra zekâsını kullanıyor ve yaşadığı deneyim içinden, sistemin sunduğu bir olanağı kullanabileceğini fark ediyordu. Konuşmacı ayakta kaldığı sürece sözünün kesilemeyeceğine ilişkin senato geleneğinin verdiği fırsatı değerlendirerek çok uzun bir konuşma yapan Smith, ilkeleri için savaşan, kendini 21
Image of page 21
inşa eden bireyin, sade Amerikalı’nın temsilcisi, destekleyicilerinin kahramanı oluyordu. Capra,
Image of page 22
Image of page 23

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 37 pages?

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask ( soon) You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors