Joseph von sternberg bu dönemin bir başka önemli

 • No School
 • NONE 212
 • 37

This preview shows page 23 - 25 out of 37 pages.

tempolu akıcılıklarıyla dikkat çekerler. Joseph Von Sternberg Bu dönemin bir başka önemli yönetmeni de Marlene Dietrich’le çalıştığı filmlerle ve özellikle, ailesiyle mazbut bir hayat yaşarken çekici bir kadına tutkuyla bağlanarak yaşamı altüst olan orta yaşlı bir öğretmenin öyküsünü anlatan Mavi Melek ’le (Der Blaue Engel, 1930) tanınan Alman asıllı Joseph Von Stenberg’di. Sinemada çalışmaya Hollywood’da başlamış, ilk filmi Kurtuluş Peşindekiler ’le (Salvation Hunters, 1925) kısa sürede saygın yönetmenler arasına katılmıştı. Alman Sokak Filmleleri’nden etkisini taşıyan bu bağımsız film gerçek mekânlarda, kısa sürede ve çok düşük bir maliyetle çekilmişti. Sternberg yoksulların öyküsünü anlatırken kişilerin iç dünyalarını doğalcı bir tarzla işlemişti. Esas karakterini modern bir kahraman olarak sunduğu Yer Altı (Underworld, 1927) ile gangster türünü harekete geçirdi ve gerçekçiliğiyle görsel zenginliği bir araya getirdi. Kendine özgü tarzı onun imzası oldu. Bu tarzın oluşmasında dönemin Fransız sinemasının da büyük etkisi vardı. Sesli sinemanın ilk klasik filmi kabul edilen Mavi Melek’ i kısa bir süre için gittiği Almanya’da çekti. Bir kabare şarkıcısın duygusal kölesi haline gelen öğretmenin trajik öyküsü, kadınların sinemadaki temsili açısından da dönüm noktalarından biriydi. Film, bağımsızlaşmaya çalışan ve cinselliklerinin farkında olan kadınların, erkekleri suça ve ölüme götüren tehlikeli yaratıklar olarak sunulmasına öncülük etti. Von Sternberg’in sinemasının özelliklerinden biri de “ölü alan” (dead space) denilen ve kamerayı konusundan, konuyu da geri plandan ayıran boşluğu doldurma çabasıydı. Mavi Melek ’te bu alanı, afişler, tüller, ağlar ve tavandan sarkan pek çok nesneyle doldurmaya çalışan Von Sternberg, zonraki filmlerinde ise bu sorunu mercekleri ve ışığı kullanarak çözme yoluna gitti. Von Sternberg, Dietrich’i de Hollywood’a getirdi ve onunla Paramount için çoğu “baştan çıkarıcı kadın” konusunu ele alan altı film çekti. Bunların arasında, Marlene Dietrich’in gelmiş geçmiş en büyük film yıldızı olmasını sağlayan Fas (Morocco, 1930), Şanghay Ekspresi (Shanghai Express, 1932) ve Sarışın Venüs (Blonde Venus, 1932) adlı filmler bulunur. 23
Image of page 23
Fritz Lang ve Diğerleri Alman sessiz sinemasının etkili isimlerinden Fritz Lang ise Otuzlarda suçla ilgili iki önemli film yaptı. İşlemediği bir suçtan ötürü cezalandırılan bir adamın hikayesi olan Öfke (Fury, 1936) gerçekçi bir linç sahnesiyle dikkatleri üstüne çekmişti. Yalnız Bir Kez Yaşarsın (You Only Live Once, 1937) ise seyircide istemeden işlediğine dair bir izlenim oluşturan cinayet nedeniyle ölüm cezasına çarptırılan bir başka erkek karakteri anlatıyordu. Bu filmlerde, intikam, haksızlık, önyargı, linç gibi konular işleniyor, suçlulara ikinci bir hak tanınmamasının da bir suç olduğunun altı çiziliyordu. Lang’ın, her insanda kötü bir yan olacağına, sıradan insanın da şiddetten zevk alabileceğine dair düşüncesini ortaya koyan bu filmler, MGM’in patronuyla arasının açılmasına neden oldu. Politik ve ahlaki açılardan tutuculuğuyla tanınan ve gördüklerinden ötürü çok öfkelenen Lous B. Mayer Lang’ı kovmaktan çekinmedi.
Image of page 24
Image of page 25

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 37 pages?

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask ( soon) You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors