Marifet sahibi ol \u00c7\u00fcnk\u00fc nazar ehli olan lar a\u015fk pazar\u0131nda ancak bildiklerle

Marifet sahibi ol çünkü nazar ehli olan lar aşk

This preview shows page 3 - 5 out of 5 pages.

Marifet sahibi ol. Çünkü nazar ehli olan- lar aşk pazarında ancak bildiklerle, marifet sahipleriyle alışverişte bulunurlar. Şarap içmene bak! Ağyardan gizli yüz- lerce günah, riya ile edilen ibadetten yeğdir. Yusuf’un kokusunu duyduğum gömleği, korkuyorum, kıskanç kardeşleri yırtacak! Şimdi perde örtülü... her çeşit olup gidi- yor. Fakat perde kalkınca bilmem ne özür bulurlar, ne yaparlar, ne ederler? Bu söze taş bile ağlasa şaşılmaz. Gönül sahipleri, gönül hikâyesini çok hoş bir eda ile anlatırlar. # Meyhaneye uğra da oradakiler, vakit- lerini sana dua etmeye sarf etsinler. • Beni çağıracaksan hasetçilere duyurma- dan çağır. Çünkü hakikî ihsan sahipleri, pek çok gizli hayırlarda bulunurlar ve bunu ancak Tann için yaparlar!
Image of page 3
m HAFIZ DİVANI 1055. 1060 . Hafız, vuslatın sürüp gitmesi müyesser olmuyor. Padişahlar, yoksulların haline pek az aıdınş ediyorlar? Ânan ki hâkrâ be nazar kimya kunend Âyâ buved ki güşe-i çeşmi bemâ kune nd CXXIIL Dün gece seher çağı, beni gamdan kur- tardılar. O, gece karanlığında bana abıhayat sundular. Zat ziyasının panltısıyle kendimden geç- tim, bana Sıfat tecellisinden şarap verdiler. Ne mübarek seherdi o seher... ne kutlu bir geceydi o Kadir gecesi. O gece bana bu yepyeni beratı ihsan ettiler. Bundan böyle yüzümü sevgilinin güzc îhği aynasından ayırmam Çünkü bana sevgilinin Zat cilvesi, o aynada göründü. Muradım olduysa, gönlüm neşelendiğe şaşılacak ne var? Ben zaten bunlara müsta- haktını; bunlan bana zekât olarak verdiler.
Image of page 4
Image of page 5

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 5 pages?

 • Fall '08
 • JOHNSON

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors