Question
Answered

I need explanation on how to figure this out Glenn Company makes...

I need explanation on how to figure this out 

Glenn Company makes 40,000 motors to be used in the production of its power lawn mowers.The cost per motor at this level of activity is as follows:
direct materials .............. $12.00
direct labor ..................   9.25
variable overhead .............   5.60
fixed overhead ................   4.00
total ......................... $30.85
The motor has recently become available from an outside supplier for $29 per motor. IfGlenn purchases the motor from the outside supplier, the space that is currently beingused to manufacture the motor can be rented out for $30,000 per year.Assume that 40% of the fixed overhead costs will be eliminated if the motor is purchasedfrom the outside supplier.Calculate the selling price per unit charged by the outside supplier that would make Glenneconomically indifferent between making and buying the motor. Enter your answer with twoplaces after the decimal point (i.e., $47.60).

Answer & Explanation
Verified Solved by verified expert

inia

ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nam lacinia pulvinar tortor nec facilisis. Pellentesque dapibus efficitur laoreet. Nam risus ante, dapibus a molestie consequat, ultrices ac magna. Fusce dui lectus, congue vel laoreet ac, dictum vitae odio. Donec aliquet. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing e

Unlock full access to Course Hero

Explore over 16 million step-by-step answers from our library

Subscribe to view answer
Student reviews
100% (4 ratings)