View the step-by-step solution to:

I believe I need to take the price variance 1,307 and divided by the pounds of raw material 130,700. Then I am unclear as to the next step.

Please help with calculations. I believe I need to take the price variance 1,307 and divided by the pounds of raw material 130,700. Then I am unclear as to the next step.


Kansas Company uses a standard cost accounting system. In 2017, the company produced 27,500 units. Each unit took several pounds of direct materials and 1.6 standard hours of direct labor at a standard hourly rate of $13.00. Normal capacity was 50,400 direct labor hours. During the year, 130,700 pounds of raw materials were purchased at $0.91 per pound. All materials purchased were used during the year.

*(a)

If the materials price variance was $1,307 favorable, what was the standard materials price per pound? (Round answer to 2 decimal places, e.g. 2.75.)


Standard materials price per pound$

Top Answer

Answer Standard... View the full answer

Sign up to view the full answer

Other Answers

The answer is... View the full answer

Why Join Course Hero?

Course Hero has all the homework and study help you need to succeed! We’ve got course-specific notes, study guides, and practice tests along with expert tutors.

-

Educational Resources
  • -

    Study Documents

    Find the best study resources around, tagged to your specific courses. Share your own to gain free Course Hero access.

    Browse Documents
  • -

    Question & Answers

    Get one-on-one homework help from our expert tutors—available online 24/7. Ask your own questions or browse existing Q&A threads. Satisfaction guaranteed!

    Ask a Question
Ask a homework question - tutors are online