View the step-by-step solution to:

This year Reiver Company sold 35,000 units of its only product for $16 per unit.

This year Reiver Company sold 35,000 units of its only product for $16 per unit. Manufacturing and selling the product required $120,000 of fixed manufacturing costs and $180,000 of fixed selling and administrative costs. Its per unit variable costs were as follows:

Material ........................................................................................... $4.00

Direct labor (paid on the basis of completed units) ................. 3.00

Variable overhead costs ................................................................ 0.40

Variable selling and administrative costs ................................... 0.20

Next year the company will use new material that is easier to work. The new material will reduce material costs by 60% and direct labor costs by 40% and will not affect product quality or marketability. Management is considering an increase in the unit sales price to reduce the number of units sold because the factory's output is nearing its annual output capacity of 40,000 units. Two plans are being considered. Under plan 1, the company will keep the price at the current level and sell the same volume as last year. This plan will increase income because of the reduced costs from using the new material. Under plan 2, the company will increase price by 25%. This plan will decrease unit sales volume by 10%. Under both plans 1 and 2, the total fixed costs and the variable costs per unit for overhead and for selling and administrative costs will remain the same.

Required:

1. Compute the break-even point in dollar sales for both (a) plan 1 and (b) plan 2.

2. Prepare forecasted contribution margin income statement with two columns showing the expected results of plan 1 and plan 2. The statements should report sales, total variable costs, contribution margin, total fixed costs, income before taxes, income taxes (30% rate), and net income.

Top Answer

1). a). Plan 1 Break-even is dollar... View the full answer

Sign up to view the full answer

Why Join Course Hero?

Course Hero has all the homework and study help you need to succeed! We’ve got course-specific notes, study guides, and practice tests along with expert tutors.

-

Educational Resources
  • -

    Study Documents

    Find the best study resources around, tagged to your specific courses. Share your own to gain free Course Hero access.

    Browse Documents
  • -

    Question & Answers

    Get one-on-one homework help from our expert tutors—available online 24/7. Ask your own questions or browse existing Q&A threads. Satisfaction guaranteed!

    Ask a Question
Ask a homework question - tutors are online