View the step-by-step solution to:

Question

Devoto Inc. has provided the following data concerning one of the products in its standard cost

system.

 

Inputs

Standard Quantity or Hours per Unit of Output

Standard Price or Rate

Direct materials

6.6 grams

$7.70 per gram

 

-

 

The company has reported the following actual results for the product for June:

 

 

 

Actual output

 

9,200

units

Raw materials purchased

 

64,500

grams

Actual cost of raw materials purchased

$

548,250

 

Raw materials used in production

 

60,710

grams

 

-

 

The raw materials quantity variance for the month is closest to:


Select one:

a. $77 F

b. $77 U

c. $85 F

d. $85 U

Top Answer

Sign up to view the full answer

Why Join Course Hero?

Course Hero has all the homework and study help you need to succeed! We’ve got course-specific notes, study guides, and practice tests along with expert tutors.

-

Educational Resources
  • -

    Study Documents

    Find the best study resources around, tagged to your specific courses. Share your own to gain free Course Hero access.

    Browse Documents
  • -

    Question & Answers

    Get one-on-one homework help from our expert tutors—available online 24/7. Ask your own questions or browse existing Q&A threads. Satisfaction guaranteed!

    Ask a Question